Zestawienie polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu [edycja luty 2020]

Kategoria II
Zestawienie polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu [edycja luty 2020]

Z przyjemnością przedstawiam szóstą już edycję zestawienia działających w Polsce firm, które jako liderzy wdrażają u siebie zaawansowane narzędzia automatyzacji i robotyzacji biznesu. Dziedzinę takich narzędzi traktuję bardzo szeroko, zaliczając do niej zarówno rozwiązania klasy RPA (Robotic Process Automation) jak i np. chatboty czy voiceboty. Znalazło się już na niej ponad 200 wdrożeń!

Chciałbym, aby stanowiła ona inspirację dla przedsiębiorstw, które jeszcze się wahają, czy warto wejść w tego typu rozwiązania. Wydaje mi się, że warto - ale zawsze łatwiej jest, kiedy się popatrzy, kto już tam jest :).

W zestawieniu tym umieszczono firmy, które wdrażają robotyzację procesów na własne potrzeby -  nie należy tej listy traktować jako zestawienia usługodawców z tego obszaru (lista firm wdrażających rozwiązania RPA dostępna jest tutaj, zaś lista dostawców chatbotów / voicebotów / taskbotów - dostępna jest tutaj). Na liście umieściłem też firmy działające jako SSC/CUW (Shared Service Center/Centrum Usług Wspólnych). 

Zestawienie obejmuje podmioty działające w Polsce niezależnie od struktury właścicielskiej i kraju pochodzenia kapitału inwestora, a nie tylko przedsiębiorstwa z polskim kapitałem właścicielskim.

Jeżeli dane przedsiębiorstwo wdrożyło rozwiązania automatyzacji/robotyzacji biznesu z dwóch różnych kategorii, taka informację jest w dwóch różnych wierszach zestawienia.

Niniejsze zestawienie jest okresowo aktualizowane i odpowiada stanowi na koniec lutego 2020 r. Tak, jak pisałem we wstępie jest to już szósta aktualizacja tego katalogu. Z edycji na edycję widać wyraźnie, że lista firm wdrażających narzędzia do automatyzacji i robotyzacji rośnie).

Mam świadomość, że za kilka lat lista ta nie będzie miała racji bytu: nikt już dziś nie robi listy przedsiębiorstw, które wdrożyły u siebie narzędzie klasy ERP II. Jest to obecnie po prostu standard (przynajmniej w dobrze zarządzanych przedsiębiorstwach), a nie wyróżnik i źródło przewagi konkurencyjnej. Przypuszczam, że to samo stanie się z narzędziami do automatyzacji i robotyzacji - za kilka lat ulegną one utowarowieniu.

Na koniec istotna uwaga: przedstawiona lista nie jest ani kompletna, ani zamknięta. Bazowałem na publicznie dostępnych materiałach oraz informacjach pochodzących od samych firm. Jeżeli znacie Państwo podmioty, które wdrożyły u siebie rozwiązania z zakresu zaawansowanej automatyzacji/robotyzacji - proszę o kontakt (mailowy, za pośrednictwem LinkedIn lub za pomocą formularza kontaktowego) - na pewno uzupełnię to zestawienie.