Katalog kluczowych kryteriów oceny platformy RPA - czyli jak wybrać dobre narzędzie do robotyzacji procesów [edycja maj'2018]

Kategoria II
Wiedza
Katalog kluczowych kryteriów oceny platformy RPA - czyli jak wybrać dobre narzędzie do robotyzacji procesów [edycja maj'2018]

Dziś na rynku dostępnych jest wiele platform do zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (RPA), pochodzących od bardzo różnych dostawców. Część dostawców jest już obecna na tym rynku od wielu lat, część są to stosunkowo nowe firmy (wręcz start-upy). Co więcej - same narzędzia rozwijają się niezwykle dynamicznie, pojawiają się też nowe, zaawansowane funkcje (np. z obszaru automatyzacji kognitywnej). Pojawia się więc pytanie, jak wybrać  właściwe rozwiązanie - nie tylko na potrzeby przeprowadzenie PoC (Proof of Concept), ale przede wszystkim wdrożenia docelowego RPA.

Zarówno na bazie własnych doświadczeń, jak i analizy rynku postanowiłem przygotować katalog (zestawienie) kryteriów do oceny platform RPA. Oczywiście nie chodzi o to, aby dane narzędzie spełniało wszystkie kryteria. Materiał ten jest pomyślany raczej jako check-lista: jakie zagadnienia trzeba wziąć pod uwagę, aby wybierając narzędzie nie pominąć czegoś ważnego - zarówno w perspektywie krótkoterminowej, jak i długookresowej.

Obecnie wersja katalogu (tj. 2.5) zawiera 55 kryteriów 70 kryteriów (w podziale na funkcjonalne i nie powiązane bezpośrednio z funkcjonalnością), ale planuję jej intensywny rozwój i rozbudowę. Będę wdzięczny za podpowiedzi, co jeszcze powinno się na niej znaleźć. Listę tę udostępniłem w formie pliku MS Excel. Dzięki temu będziecie można ją pobrać i uzupełnić według własnych potrzeb.

Uwaga: Serdecznie dziękuję Panu Michałowi Wawiórko, który wspiera mnie w rozwoju katalogu kryteriów oceny od samego początku prac. Jego za cenne uwagi, które pozwoliły przygotować wersję 2.0 i 2.5 katalogu kryteriów.