Katalog polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu

Kategoria II
Wiedza
Katalog polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu

Zgodnie z definicją lider to osoba lub organizacja, która wzbudza zaufanie, inicjuje pozytywne działania, rozwiewa obawy i określa cele na przyszłość.

Zainspirowany tą definicją postanowiłem przygotować listę działających w Polsce firm, które  jako liderzy wdrażają u siebie zaawansowane narzędzia automatyzacji i robotyzacji biznesu. Dziedzinę takich narzędzi traktuję bardzo szeroko, zaliczając do niej zarówno rozwiązania klasy RPA (Robotic Process Automation) jak i np. chatboty czy wideoboty. Chciałbym, aby stanowiła ona inspirację dla przedsiębiorstw, które jeszcze się wahają, czy warto "wejść" w tego typu rozwiązania. Wydaje mi się, że warto - ale zawsze łatwiej jest, kiedy się popatrzy, kto "już tam jest" :)

Mam świadomość, że za kilka lat lista ta nie będzie miała racji bytu: nikt już dziś nie robi listy przedsiębiorstw, które wdrożyły u siebie narzędzie klasy ERP II. Jest to obecnie po prostu standard (przynajmniej w dobrze zarządzanych przedsiębiorstwach), a nie wyróżnik i źródło przewagi konkurencyjnej.
Przypuszczam, że to samo stanie się z narzędziami do automatyzacji i robotyzacji - za kilka lat ulegną one utowarowieniu.

Nazwa firmy Typ firmy Rodzaj wdrożonej
automatyzacji
Miejsce zastosowania
automatyzacji
Alior Bank Banki RPA Operacje
Alior Bank Banki Boty Obsługa klienta
Arla Rolnictwo / CUW RPA Operacje
AXA Ubezpieczenia RPA Operacje
Bank Pekao Banki RPA Operacje
Rachunkowość
BGŻ BNP Paribas Banki RPA Operacje
BZ WBK Banki RPA Operacje
Credit Agricole Banki Boty Obsługa klienta
Digital Workforce Usługi RPA Obsługa klienta
HR
Euro bank Banki RPA Operacje
Fraikin Logistyka RPA Operacje
Generali Ubezpieczenia RPA Operacje
Księgowość
Generali Ubezpieczenia Boty Obsługa klienta
GSK Farmacja / SCC Boty Helpdesk
ING Bank Śląski Banki RPA Operacje
ING Bank Śląski Banki Boty Obsługa klienta
mBank Banki RPA Operacje
Nordea Banki / SSC RPA Operacje
Orange Telekomunikacja RPA Obsługa klienta
Siemens Polska Przemysł / CUW RPA Operacje

W zestawieniu tym umieszczono firmy, które wdrażają automatyzację i robotyzację procesów na własne potrzeby - tj. nie należy tej listy traktować jako zestawienia usługodawców z tego obszaru.

Zestawienie obejmuje podmioty działające w Polsce niezależnie od struktury właścicielskiej i kraju pochodzenia kapitału inwestora, a nie tylko przedsiębiorstwa polskie. Dzięki temu na liście umieściłem firmy działające jako SSC/CUW (Shared Service Center/Centrum Usług Wspólnych).

Jeżeli dane przedsiębiorstwo wdrożyło rozwiązania automatyzacji/robotyzacji biznesu z dwóch różnych kategorii, umieszczałem taką informację w dwóch różnych wierszach zestawienia.

Na koniec istotna uwaga: przedstawiona lista nie jest ani kompletna, ani zamknięta. Bazowałem na publicznie dostępnych materiałach oraz informacjach pochodzących od samych firm. Jeżeli znacie Państwo podmioty, które wdrożyły u siebie rozwiązania z zakresu zaawansowanej automatyzacji/robotyzacji - proszę o kontakt (mailowy, za pośrednictwem LinkedIn lub w formie komentarza na tej stronie) - na pewno uzupełnię to zestawienie.