Co ma wspólnego koronawirus z Zającem i książkami o STEM dla małych i dużych dzieci

Kategoria II
Co ma wspólnego koronawirus z Zającem i książkami o STEM dla małych i dużych dzieci

Po bardzo dobrym przyjęciu przez Państwa grudniowego zestawienia książek dla dzieci poświęconych STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) zacząłem się przygotowywać do opracowania drugiej listy interesujących pozycji (zarówno dla najmłodszych - bo nawet dla 5-6 latków, jak i nawet nastolatków).

Wówczas pretekstem do przygotowania listy rekomendowanych książek były nadchodzące święta Bożego Narodzenia i Mikołaj. Najnowszą listę chciałem opublikować za około 3-4 tygodnie, przy okazji Wielkanocy - a może Zając przyniesie dzieciakom ciekawą lekturę ;).

Jednak sytuacja z koronawirusem i zawieszenie typowej edukacji szkolnej i przedszkolnej zmotywowała mnie do wcześniejszej publikacji. Może już teraz warto pomyśleć o zakupie tych książek i wspólnej lekturze ich z dziećmi :).

Uwaga: Lista jest całkowicie subiektywna, książki są ułożone zgodnie z rosnącym poziomem trudności. Nie osiągam żadnych korzyści z promowania tych konkretnych książek (nie stosuję linków afiliacyjnych), ale oczywiście bardzo cenię autorów tych pozycji :).

Rekomendowana lista książek

1. Moje Roboty. Piżamorama

Moje roboty

Autorzy: Bertrand Frederique, Michael Leblond 
Odbiorcy: Młodsze dzieci  
Krótko o książce: Witaj w świecie robotów! Twoje dziecko jest ich konstruktorem. Jego zadaniem jest wymyślenie i narysowanie zadziwiających maszyn, które dzięki technice ombro cinema ożyją jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Dołączona paskowana folia pozwoli stworzyć iluzję ruchu, wystarczy przyłożyć ją do prążkowanego obrazka i bardzo powoli przesuwać od jednej krawędzi strony do drugiej. 
Wydawca: Wytwórnia 
Data wydania: 2018

2. Roboty

Roboty

Autorzy: Paweł Kłudkiewicz
Odbiorcy: Młodsze dzieci    
Krótko o książce: Na Ziemi wylądowały roboty! Robołapa, Cuksomat, Robonardo, Kraftwercik, Robotstein, Kalkulator, Elektrożyraf, Megaton - to tylko niektóre z robotów, które spotkacie w tej książce. Możecie śledzić ich przygody na superkolorowych planszach oraz szukać setek ciągle zmieniających się szczegółów.
Wydawca: Babaryba
Data wydania: 2016  

3. Kraina Robotów

Kraina robotów

Autorzy: Tomasz Kowal 
Odbiorcy:
Młodsze dzieci  
Krótko o książce: Twoje dziecko przemierza z robotem Robikiem kolejne dzielnice niezwykłego miasta robotów. Odwiedzi razem z nim ulicę Tłoczną, wybierze się na wystawę samochodów, do dzielnicy handlowej i do portu. Nie pominie też centrum lotów kosmicznych i fabryki lemoniady! Na koniec odpocznie w Robo-SPA. Po drodze Twoja latorośl przejdzie przez labirynt i pomoże robotom w kłopocie, rozwiązując zagadki i wyszukując poukrywane na ilustracjach szczegóły!
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2018 

4. Laboratorium w szufladzie Modelarstwo i robotyka

Labolatorium w szufladzie

Autorzy: Zasław Adamaszek, Dagmara Kiraga
Odbiorcy: Młodzież
Krótko o książce: Modelarstwo i robotyka to książka, w której autorzy pokazują, jak budować i jak programować modele maszyn. W pierwszej części, poświęconej budowie modeli, poznasz proste i umiarkowanie złożone konstrukcje techniczne. Druga część pomoże Ci odkryć, jak można je wyposażyć w autonomię działania, namiastkę inteligencji i elastyczność reagowania na zmienne środowisko użytkowania. 
Wydawca: PWN
Data wydania: 2018

5. Budowa prostych robotów. Niezwykłe projekty ze zwykłych materiałów

Budowa prostych robotów

Autorzy: Kathy Ceceri
Odbiorcy: Młodzież
Krótko o książce: Autorka tego podręcznika udowodni Ci, że każdy może wcielić się w rolę konstruktora, nawet bez zaawansowanych umiejętności elektronicznych. W dodatku może wykorzystać w tym celu najróżniejsze materiały. Dzięki informacjom zawartym w tej książce można robota zasilanego energią słoneczną oraz takiego, który porusza się dzięki wibracjom. Proszę się przekonać jak łatwo możesz spełnić marzenia o budowie robota!
Wydawca: Helion
Data wydania: 2016  

Życzę udanej lektury :)!
 

Źródło obrazka tytułowego: https://www.pexels.com/pl-pl/zdjecie/biurko-siedzenie-szkola-stol-38874…