01. Kluczowe pojęcia hiperautomatyzacji
W lutym 2019 roku w ramach serwisu Robonomika.pl rozpoczęta została akcja edukacyjna "Manager w erze robotów". Jej celem jest budowanie kompetencji z zakresu zaawansowanej robotyzacji biznesu wśród polskiej kadry…
W lutym 2019 roku w ramach serwisu Robonomika.pl rozpoczęta została akcja edukacyjna "Manager w erze robotów". Jej celem jest budowanie kompetencji z zakresu zaawansowanej robotyzacji biznesu wśród polskiej kadry…
Mam głębokie przekonanie, że w najbliższych latach nastąpi prawdziwa rewolucja w zakresie sposobów i modeli prowadzenia biznesu. Będzie ona napędzana przez coraz bardziej zaawansowaną automatyzację i robotyzację procesów…
Zapraszamy do sprawdzenia swojej wiedzy z zakresu robotyzacji procesów biznesowych. W tym celu przygotowany został test - 15 pytań. Są one dedykowane osobom mającym wiedzę na poziomie podstawowym. Osoby mające szerszą…
Robonomika (ang. robonomics) to interdyscyplinarny obszar badań zajmujący się zaawansowanymi technologiami automatyzacji procesów biznesowych, w tym w szczególności robotyzacji z perspektywy ich wpływu na ekonomiczne i…
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego robot to "urządzenie zastępujące człowieka przy wykonywaniu niektórych czynności". Serwis Robotyka.com podaje, że robot to "urządzenie techniczne przeznaczone do realizacji niektórych…
Czy robot to program komputerowy? Niby oczywiste pytanie (i oczywista odpowiedź), ale ciągle (jeszcze) się pojawia i dlatego warto się do niego odnieść.
Jeżeli przyjrzymy się pierwotnemu znaczeniu słowa robot to jest to "…
W pierwszym wpisie opublikowanym na serwisie Robonomika.pl podjąłem próbę zdefiniowania robota (programowego). Stwierdziłem wówczas, że jest to rodzaj oprogramowania (software), który automatyzujące określone czynności,…
Czy skrypt i robot programowy (software robot) jest pojęciem tożsamym? Jak dla mnie nie. Zacznijmy jednak od podobieństw.
Zarówno skrypty jak i roboty programowe służą do automatyzacji pracy wykonywanej do tej pory przez…
Termin RPA (Robotic Process Automation) można tłumaczyć jako zrobotyzowana automatyzacja procesów (biznesowych).
RPA jest klasą oprogramowania do automatyzacji procesów biznesowych (Business Process Automation).
W takim…
Początki pojęcia Robotic Process Automation (Zrobotyzowana Automatyzacja Procesów) sięgają w Polsce roku 2017, a na świecie 2003 (wtedy to firma Blue Prism - do niedawna jeden z liderów rynku robotyzacji procesów - został…
Tworząc robota mamy zazwyczaj do wyboru jeden z dwóch możliwych trybów jego pracy. Robot może pracować w trybie nadzorowanym (attended) i nienadzorowanym (unattended). Ponieważ zazwyczaj ceny licencji pozwalające opracować…
Zgodnie z angielsko-polskim słownikiem pojęć z zakresu robotyzacji i sztucznej inteligencji termin Robotic Desktop Automation (RDA) tłumaczony jest na polski jako Zrobotyzowana Automatyzacja Stanowiska Roboczego (ew.…
Przyszłością środowiska pracy w sektorze usług jest nie tylko jego cyfryzacja (czyli maksymalny zakres dokumentów i spraw będzie przetwarzany w postaci cyfrowej, a nie jak do tej pory analogowej - zwykle papierowej), ale…
Wszyscy znają pojęcie inteligencji racjonalnej (IQ - Intelligence Quotient) oraz inteligencji emocjonalnej (EQ - Emotional Quotient, EI - Emotional Intelligence). Ostatnio w sieci można spotkać się z terminem RQ pochodzącym…
Robonomika - jako obszar badań - koncentruje się na zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji biznesu. Ale pojawia się pytanie: jak należy rozumieć słowo "zaawansowana". Obecnie bowiem zdecydowana większość wdrożeń RPA (…
O ile pojęcie sztucznej inteligencji (ang. Artificial Intelligence), wywodzące się z lat 50. XX wieku jest powszechnie znane i wręcz nadużywane (do czego ewidentnie przyczyniły się firmy i książki SF), o tyle obecnie coraz…
Na pierwszy rzut oka Arystoteles i zrobotyzowana automatyzacja procesów (Robotic Process Automation - RPA) nie mają ze sobą nic wspólnego - bo jaki związek może być pomiędzy starożytnym filozofem a klasą narzędzi…
W mediach społecznościowych głośnym echem odbił się tekst kanadyjsko-amerykańskiej dokumentalistki, pisarki i aktywistki Astra Taylor pt. "The Automation Charade" ("Szarada automatyzacji"). Wprowadziła w nim ona nowe słowo…
Definicje są przez wiele osób odbierane jako nudne, często mocno abstrakcyjne sformułowania. Ale bez dobrych definicji niezwykle trudna jest efektywna komunikacja - zarówno wewnątrz firmy, jak i z dostawcami czy…
Jedną z trudności komunikacji zagadnień związanych z hiperautomatyzacją (w tym w szczególności robotyzacji procesów biznesowych i sztucznej inteligencji) jest kwestia odpowiedniego i jednoznacznego przetłumaczenia…
Obecnie nastała moda na syntetyczne prezentowanie informacji, i to najlepiej w formie graficznej :). Dlatego postanowiłem zebrać kluczowe koncepcje związane z robotyzacją procesów biznesowych i przedstawić je w formie dwóch…
Zgodnie z chińskim przysłowiem "Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów" postanowiłem poeksperymentować i zwizualizować kluczowe pojęcia z obszaru robotyzacji biznesu i sztucznej inteligencji.
W pierwszej kolejności…
Robotyzacja biznesu jest ciągle nowym obszarem, który podlega intensywnemu rozwojowi. To w szczególności oznacza, że są duże problemy ze stosowaną terminologią. Wynikają one z kilku powodów.
Po pierwsze "świeżość"…
Świat IT uwielbia posługiwać się skrótami. Bo tak jest szybciej, prościej, bardzie modnie :).
Ważne jednak, aby umieć te skróty prawidłowo rozwijać i interpretować.
W kontekście automatyzacji procesów bardzo istotną rolę…
Wszystkie organizacje, które mają już po kilka / kilkanaście robotów programowych (zbudowanych z wykorzystaniem czy to narzędzi RPA czy RDA) wiedzą, że samo ich stworzenie - z perspektywy czasu - było stosunkowo prostym…
02. Strategiczne aspekty hiperautomatyzacji
W wielu organizacjach osoby odpowiedzialne za IT (czyli zwykle CIO - Chief Information Officer) z dużym przymrużeniem oka patrzą na pomysły dotyczące wdrażania rozwiązań klasy RPA - Robotic Process Automation).
Uważają oni…
W dniu 9 listopada 2018 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję otwierającą spotkanie zorganizowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach "Digital Finance Excellence ", które było zorganizowane przez Business…
W dniu 13 września 2018 roku miałem przyjemność wystąpić na konferencji "Robotyzacja i uczenie maszynowe w biurze", która była organizowana przez Stowarzyszenie "Service Process Improvement Network (SPIN)". W czasie…
Termin absorpcja (łac. absorbere = wchłaniać, łac. absorptio – pochłanianie) najczęściej stosowany jest w chemii i oznacza proces wnikania jednej substancji do innej.
W obszarze nauk zarządzania - zgodnie z Encyklopedią…
Zwiększający się poziom automatyzacji / robotyzacji biznesu (w tym zwłaszcza w sektorze usług) jest niepodważalnym i nieodwracalnym faktem. Postępuje ona w dwóch płaszczyznach:
coraz więcej przedsiębiorstw, które wcześniej…
W dniu 3 grudnia 2018 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję zamykającą I dzień XII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Kontrolerów - Controlling Intelligence Adventure (CIA), który miał miejsce w Poznaniu. Kongres…
W dniu 4 kwietnia 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję podczas konferencji BPA Summit. Jest to już II edycja tego wydarzenia, w całości poświęconego automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw.
W trakcie mojego…
Zgodnie z Internetowym Słownikiem Języka Polskiego termin "rebelia" oznacza zbrojny bunt przeciwko istniejącej władzy. Ale rebelia oznacza także "głos oburzenia przeciwko obowiązującemu status quo".
Na pierwszy rzut…
Phil Fersht, uważany przez wielu za jednego z ojców pojęcia "Robotic Process Automation" (wprowadził je w roku 2012 w artykule: "Robotic automation emerges as a threat to traditional low-cost outsourcing"), ogłosił właśnie…
Mimo, że nowa dekada zaczyna się dopiero za rok, to jednak okrągły rok sprzyja snuciu (złośliwi mówią, że wróżeniu z fusów) mniej lub bardziej wiarygodnych przepowiedni. Nie mogłem się i jak oprzeć temu trendowi ;) - ale…
W dniu 26 listopada 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Narzędzia zarządzania strategicznego w robotyzacji procesów biznesowych" podczas Digital Banking Academy. Jest to inicjatywa realizowana przez Związek…
Podczas seminarium BAKCYL2019 zaprezentowaną pierwszą wersję "Rycerskiego kodeksu dobrych praktyk automatyzacji procesów biznesowych".
Kodeks to zbiór 10 dobrych praktyk, którego nadrzędnym celem jest wprowadzenie kultury…
Kiedy pod koniec ubiegłego roku David W. Cearley, Distinguished VP Analyst w firmie Gartner ogłaszał listę 10 strategicznych trendów technologicznych na rok 2020 sytuacja zdrowotna, społeczna i ekonomiczna na całym świecie…
Tekst, który Państwa czytacie ma charakteru technicznego czy stricte analitycznego. To rodzaj eseju, który - mam nadzieję - będzie podstawą do szerszej dyskusji - jak polskie firmy powinny przygotować się do nadchodzącej…
Czym jest dług technologiczny?
Sięgając do teorii ekonomii dług oznacza niespełniony obowiązek pewnego świadczenia przez dłużnika na rzecz wierzyciela. Jak to pojęcie można odnieść do świata IT? Należy nawiązać do długu…
Kiedy dział IT lub bezpieczeństwa słyszy hasło "demokratyzacja robotyzacji" najczęściej wzdryga się na to określenie i wykonuje znaki mające na celu "odpędzenie" tego złego ducha.
Czy rzeczywiście jest to uzasadnione? Czym…
Wiele firm doradczych / konsultingowych promuje podejście do robotyzacji procesów polegające na szukaniu miejsc gdzie można osiągnąć tzw. quick-wins (szybkie zwycięstwa) - dzięki temu można pokazać szybki zwrot z inwestycji…
W dniu 23 lutego 2018 roku miałem przyjemność wystąpić na konferencji Państwo 2.0, która była organizowana przez IDG Poland. W czasie wystąpienia omawiałem zagadnienia związane z wpływem (coraz bardziej) zaawansowanej…
W dniu 18 kwietnia 2018 roku miałem przyjemność wystąpić na konferencji BPA Summit, która była organizowana przez firmę Evention. W czasie wystąpienia omawiałem dobór właściwego modelu wdrażana RPA (Robotic Process…
Jakiś czas temu przeczytałem w Internecie, że wdrożenie rozwiązań klasy RPA (Robotic Process Automation) może zostać przeprowadzone punktowo (tj. np. w odniesieniu do jednego procesu biznesowego) i że przyniesie oczekiwane…
Czy o zrobotyzowanej automatyzacji biznesu (Robotic Process Automation - RPA) będziemy jeszcze pamiętać za dwa lata? Na to pytanie - przyznam, że dość kontrowersyjnie postawione - starałem się odpowiedzieć podczas…
03. Ekonomiczne i społeczne aspekty hiperautomatyzacji
W dniu 11 czerwca 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję podczas IX Forum Architektów IT, które miało miejsce w Warszawie. Forum to organizowane zostało przez polski oddział wydawnictwa IDG.
W ramach mojego…
W ramach niekomercyjnej inicjatywy cyfroweDNA.pl w listopadzie 2019 r. przeprowadzone zostały wśród internautów badania, których celem było wskazanie najważniejszych dla biznesu zaawansowanych kompetencji cyfrowych w…
Bardzo wiele osób, patrząc na wysokość zarobków osób parających się zawodami związanymi z IT (w szczególności programisty, analityka, architekta, ale też kierownika projektów czy Scrum Mastera) zastanawia się nad…
Kim jest Citizen Developer i czy w ogóle warto podejmować próby definicji tego pojęcia?
Zacznę od odpowiedzi na drugie pytanie. Dla mnie jak najbardziej warto. Dlaczego? Z kilku powodów.
Po pierwsze termin ten jest bardzo…
Bardzo często dostaję zapytania od osób które zaczynają pracę zawodową lub planują się przebranżowić czy warto wiązać swoją przyszłość z robotyzacją procesów biznesowych - tj. w szczególności czy warto rozwijać swoje…
Firma analityczna Forrester przedstawiła w lutym b.r. raport, z którego wynika, że australijski rynek pracy skurczy się o 11%, czyli o 1,5 miliona pracowników, do 2030 r. Będzie to spowodowane zmianami technologicznymi - w…
Początek roku szkolnego (zwłaszcza obecnie) to okres pełen emocji - zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Ale to także świetna okazja aby kupić dzieciom książki, które zachęcą do poszukiwania, tworzenia, odkrywania - a to…
W 2016 roku w Harvard Magazine pod znamiennym tytułem: "Who Owns the Robots Rules the World" opublikowany został artykuł prof. ekonomii Richarda Freemana. Autor postawił w nim tezę, że robotyzacja może prowadzić do wzrostu…
W grudniu 2017 r. Kantar Public przedstawił wyniki ogólnoeuropejskiego badania Eurobarometru dotyczącego opinii na temat robotów i sztucznej inteligencji oraz doświadczeń respondentów z nimi związanych. Badano postawy …
Od kilku lat zaczyna się mówić o powstaniu firm w pełni autonomicznych, tj. takich, w których decyzje podejmowane są nie przez ludzi, ale przez algorytmy. Na razie wydaje się to daleką przyszłością, ale historia, którą…
Parę miesięcy temu globalna firma doradcza AT Kearney opublikowała coroczny raport "Global Services Location Index 2017". Jego główną część stanowi ocena 55 krajów, które specjalizują się w lokowaniu u siebie centrów BPO,…
W styczniu 2018 r., podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos zaprezentowano wyniki badań na temat przyszłości wybranych zawodów opracowane przez organizatora forum (World Economic Forum) we współpracy z firmami The…
Automatyzacja i robotyzacja z perspektywy stanowiska Grupy Wyszehradzkiej ws. sztucznej inteligencji
Państwa Grupy Wyszehradzkiej przygotowały na początku kwietnia 2018 r. wspólne stanowisko dotyczące sztucznej inteligencji. W opublikowanym stanowisku zwracają uwagę na potencjał rozwoju europejskich przedsiębiorstw w…
Jeden obraz mówi więcej niż 1000 słów :). Trzymając się tej zasady przygotowałem prezentację, w której zgromadziłem (mam nadzieję, że w interesującej dla Państwa formie) w jednym miejscu dane pochodzące z wielu źródeł na…
Korzystając z licznego udziału osób zainteresowanych problematyką Robotic Process Automation (blisko 170) w seminarium RAKIETA'2018 zaprosiłem uczestników tego wydarzenia do podzielenia się informacjami na temat ich …
Tak jak w ubiegłym roku, teraz także przeprowadziłem badanie poglądowe nt. zarobków specjalistów zajmujących się problematyką Robotic Process Automation.
W tym celu poprosiłem słuchaczy seminarium DARWIN oraz czytelników…
Już po raz trzeci przeprowadziłem badanie poglądowe nt. zarobków specjalistów zajmujących się problematyką Robotic Process Automation.
W tym celu poprosiłem słuchaczy konferencji Hiperautomatyzacja'2020 (która odbyła się…
Już po raz czwarty przeprowadziłem badanie poglądowe nt. zarobków specjalistów zajmujących się problematyką automatyzacji procesów biznesowych. Przy czym po raz pierwszy w Polsce nie badaliśmy tylko zarobków specjalistów od…
Praktycznie wszyscy znają akronim TCO (Total Cost of Ownership). Oznacza on całkowite koszty posiadania określonych zasobów, w tym w szczególności rozwiązań informatycznych. W tym ostatnim przypadku na TCO składa się…
Po początkowym zachwycie nad koncepcją zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (wywołaną np. błyskotliwą prezentacją sprzedażową przeprowadzoną przez któregoś z dostawców rozwiązań RPA) pojawia się refleksja: czy…
Jak co roku firma badawcza Computer Economics przygotowała raport Technology Trends. Oceniała w nim szczegółowo szeroko rozumianych 15 technologii (ich lista znajduje się na dole tego wpisu), które zdaniem respondentów są…
Wprowadzenie na szeroką skalę robotyzacji procesów biznesowych musi być traktowane jako szczególnego rodzaju zmiana organizacyjno-technologiczna, która prowadzi do powstania hybrydowego środowiska pracy. Przez takie…
W dniu 5 października 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Jak demokratyzacja IT pomaga wdrażać innowacje cyfrowe i znaleźć lepszą pracę" podczas Nocy Innowacji, która miała miejsce w Warszawie. Wydarzenie to…
04. Prawne i etyczne aspekty hiperautomatyzacji
Rok temu (w lutym 2017 roku) opublikowany został wywiad z twórcą firmy Microsoft - Billem Gatesem dla magazynu Quartz, który rozszedł się szerokim echem w świecie. Gates wskazał w nim, iż powinno się liczyć z wprowadzeniem …
W pogoni za możliwie jak największymi korzyściami z maksymalnie szerokiego zastosowania zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji (ze szczególnym uwzględnieniem elementów sztucznej inteligencji) nie można pominąć kwestii…
Zapraszam do przeczytania rozmowy z dr Agnieszką Besiekierską, adwokatem, kierującą Praktyką Cyfrowej Gospodarki w warszawskim oddziale międzynarodowej kancelarii prawnej Noerr
Czy są już regulacje prawne robotyzacji i…
Jeden z dostawców narzędzi RPA - firma NICE przygotowała etyczne ramy robotyzacji procesów biznesowy (ang. Robo-Ethical Framework). Składają się one z pięciu punktów.
Roboty muszą być projektowane pod kątem pozytywnego…
05. Sztuczna inteligencja w hiperautomatyzacji
W 2017 r. globalna firma doradcza McKinsey opublikowała raport "Artificial intelligence: The next digital frontier?". Powstał on na podstawie analizy ankiet przeprowadzonych wśród 3 tys. przedsiębiorstw z całego świata,…
W średniowieczu marszałek dworu francuskiego wygłaszał po śmierci króla Francji słowa "umarł król, niech żyje król" co zapewniać miało brak kłótni i walki o sukcesję tronu. Miałem analogiczne skojarzenie, kiedy w Google…
Podczas niedawnego spotkania CIONET jednym z poruszanych zagadnień była kwestia pozyskiwania osób (nie boję się napisać: talentów) znających się na Machine Learning (a szerzej - na AI). Będą oni potrzebni w firmach np. w…
Parafrazując powiedzenie Legii Cudzoziemskiej "maszeruj albo giń" prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział pod koniec marca 2018 gigantyczne inwestycje (1.5 mld EUR w ciągu pięciu lat) w badania dotyczące sztucznej…
Jak to zapowiadano swojego czasu po pozyskaniu 156 mln USD kolejnej tury dofinansowania ze strony funduszy VC, głównym kierunkiem rozwoju platformy UiPath jest połączenie oferowanego rozwiązania RPA (Robotic Process…
Na zaproszenie Związku Banków Polskich w dniu 18 października 2018 r. wezmę udział w spotkaniu Klubu Polska 2025+. Odbędzie się ono po tytułem „Sztuczna inteligencja – kiedy i jak bardzo zmieni naszą rzeczywistość”.
Razem z…
W dniu 18 października 2018 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję otwierającą spotkanie organizowane w ramach "Klubu Polska 2025+", które było zorganizowane przez Związek Banków Polskich. W czasie tego wystąpienia…
12 grudnia 2020 r. miałem przyjemność gościć w murach SGH - w ramach seminarium BAKCYL'2019 (nazwa seminarium akronim od sformułowania „Budowa kompetencji cyfrowych wśród pracowników działów biznesowych - dobre praktyki i…
4 lipca 2018 roku w murach SGH odbędzie się całodniowe seminarium RAKIETA. Nazwa seminarium jest akronimem od pełnego tytułu wydarzenia - tj.: Robotyzacja procesów, Automatyzacja Kognitywna, IntEligencja rozszerzona -…
Wprowadzenie na szeroką skalę robotyzacji procesów biznesowych musi być traktowane jako szczególnego rodzaju zmiana organizacyjno-technologiczna, która prowadzi do powstania hybrydowego środowiska pracy. Przez takie…
W dniu 26 listopada 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Zastosowanie sztucznej inteligencji w sektorze finansowym" podczas 12 Forum Gospodarczego TIME (Telekomunikacja, Internet, Media, Internet). Jest to…
06. Metody i modele hiperautomatyzacji
W dniu 6 czerwca 2018 roku miałem przyjemność wystąpić na konferencji CDO Forum, która była organizowana przez firmę Evention. W czasie wystąpienia omawiałem relacje między ładem danych (Data Governance) a automatyzacją i…
Zgodnie z chińskim przysłowiem "Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów". Dlatego postanowiłem poeksperymentować i zwizualizować model referencyjny dotyczący narzędzi informatycznych z zakresu hiperautomatyzacji.
Przy czym…
Praktycznie wszyscy znają akronim TCO (Total Cost of Ownership). Oznacza on całkowite koszty posiadania określonych zasobów, w tym w szczególności rozwiązań informatycznych. W tym ostatnim przypadku na TCO składa się…
W dniu 7 kwietnia 2020 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Model skalowania wdrożeń robotyzacji procesów w firmie" podczas 3 edycji BPA Summit. Jest to przedsięwzięcie realizowane przez firmę Evention.
W ramach…
W dniu 13 września 2018 roku miałem przyjemność wystąpić na konferencji "Robotyzacja i uczenie maszynowe w biurze", która była organizowana przez Stowarzyszenie "Service Process Improvement Network (SPIN)". W czasie…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium przygotowanego przez Jarka Szewczuka z RVG.
W II połowie maja zostałem zaproszony przez Niego do udziału w webinarium nt. robotyzacji, automatyzacji i…
Zwiększający się poziom automatyzacji / robotyzacji biznesu (w tym zwłaszcza w sektorze usług) jest niepodważalnym i nieodwracalnym faktem. Postępuje ona w dwóch płaszczyznach:
coraz więcej przedsiębiorstw, które wcześniej…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium przygotowanego przez Michała Wolskiego z Modesto.
Pod koniec czerwca zostałem zaproszony przez Niego do udziału w webinarium nt. robotyzacji procesów biznesowych…
Zgodnie z wieloma rekomendacjami dostawców narzędzi RPA (Robotic Process Automation) i firm doradczych organizacje, które rozważają wykorzystanie u siebie robotów zaczynają od pilotażu (realizacji Proof of Concept - PoC).…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z Maciejem Obuchowskim, Senior IT Managerem w Arla Foods.
Maciej był już prelegentem na organizowanej przez mnie konferencji DARWIN'2019. Zespół RPA, którym on…
Ile firma ma robotów? Jeżeli mamy do czynienia z robotami fizycznymi (występującymi w przemyśle) - to jest to proste do policzenia. Wystarczy się przejść po hali produkcyjnej i je policzyć ręcznie.
Ale jak policzyć roboty…
Wiele firm doradczych / konsultingowych promuje podejście do robotyzacji procesów polegające na szukaniu miejsc gdzie można osiągnąć tzw. quick-wins (szybkie zwycięstwa) - dzięki temu można pokazać szybki zwrot z inwestycji…
W dniu 4 października 2018 roku miałem wielką przyjemność wygłosić prelekcję otwierającą konferencję ReQuest for innovation. W czasie tego wystąpienia starałem się nakreślić jak na zawód analityka biznesowego / systemowego…
W dniu 9 listopada 2018 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję otwierającą spotkanie zorganizowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w ramach "Digital Finance Excellence ", które było zorganizowane przez Business…
Robotyzacja procesów biznesowych (Robotic Process Automation) (zwłaszcza kognitywna, z elementami sztucznej inteligencji) jest ciągle nowym, mocno rozwijającym się obszarem, a przy tym obecnie bardzo modnym (i nie…
Tak, jak pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów wybór procesów do robotyzacji na etapie PoC (Proof of Concept) wygląda zupełnie inaczej aniżeli na kolejnych etapach robotyzacji organizacji. Na etapie PoC musi udowodnić…
W chwili obecnej istnieje całe spektrum sposobów wdrażania narzędzi RPA (Robotic Process Automation) i pozyskiwania robotów na wewnętrzne potrzeby firm. Do najważniejszych można wskazać: wynajem robotów (w różnym trybie - o…
W dniu 3 grudnia 2018 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję zamykającą I dzień XII Kongresu Międzynarodowego Stowarzyszenia Kontrolerów - Controlling Intelligence Adventure (CIA), który miał miejsce w Poznaniu. Kongres…
W świecie IT - tak jak i wszędzie - rządzą mody. Obecnie mamy modę na RPA, Blockchain i AI. W tym wpisie będę chciał zająć się pierwszymi dwoma technologiami i zastanowić się czy jest efekt synergii pomiędzy nimi.
Wpis ten…
Obecnie temat RPA stał się niezwykle modny. Firmy budują wewnętrzne zespoły zajmujące się robotyzacją procesów. Również dostawcy usług konsultingowych i IT rozbudowują swoje „moce przerobowe”.
To powoduje, że pojawiło się…
Jednym z największych wyzwań robotyzacji procesów biznesowych jest ich właściwy dobór to tej czynności. Bardzo wiele firm ma z tym istotne problemy. Powody tej sytuacji mogą być różne - brak wiedzy o faktycznym przebiegu…
Mimo, że nowa dekada zaczyna się dopiero za rok, to jednak okrągły rok sprzyja snuciu (złośliwi mówią, że wróżeniu z fusów) mniej lub bardziej wiarygodnych przepowiedni. Nie mogłem się i jak oprzeć temu trendowi ;) - ale…
12 grudnia 2020 r. miałem przyjemność gościć w murach SGH - w ramach seminarium BAKCYL'2019 (nazwa seminarium akronim od sformułowania „Budowa kompetencji cyfrowych wśród pracowników działów biznesowych - dobre praktyki i…
W dniu 26 listopada 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Narzędzia zarządzania strategicznego w robotyzacji procesów biznesowych" podczas Digital Banking Academy. Jest to inicjatywa realizowana przez Związek…
Podczas seminarium BAKCYL2019 zaprezentowaną pierwszą wersję "Rycerskiego kodeksu dobrych praktyk automatyzacji procesów biznesowych".
Kodeks to zbiór 10 dobrych praktyk, którego nadrzędnym celem jest wprowadzenie kultury…
W dniu 5 października 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Jak demokratyzacja IT pomaga wdrażać innowacje cyfrowe i znaleźć lepszą pracę" podczas Nocy Innowacji, która miała miejsce w Warszawie. Wydarzenie to…
W 2016 roku cały świat obiegła informacja, że firma Adidas uruchamia innowacyjną fabrykę SPEEDFACTORY (docelowo powstały dwa zakłady produkcyjne). Producent obuwia przestawiał ją jako rewolucję, która całkowicie zmieni …
Mam głębokie przekonanie, że w najbliższych latach nastąpi prawdziwa rewolucja w zakresie sposobów i modeli prowadzenia biznesu. Będzie ona napędzana przez coraz bardziej zaawansowaną automatyzację i robotyzację procesów…
W dniu 11 czerwca 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję podczas IX Forum Architektów IT, które miało miejsce w Warszawie. Forum to organizowane zostało przez polski oddział wydawnictwa IDG.
W ramach mojego…
Zgodnie z definicją antywzorce (ang. Anti-patterns) to powtarzające się przypadki (w różnych organizacjach, lub tej samej organizacji w różnych momentach czasu) niewłaściwego zachowania albo rozwiązywania określonego…
Bardzo często budowę robotów programowych z wykorzystaniem narzędzi typu Robotic Process Automation kojarzy się wyłącznie z wykorzystaniem GUI (Graphic User Interface - wykorzystanie graficznego interfejsu użytkownika).…
Termin absorpcja (łac. absorbere = wchłaniać, łac. absorptio – pochłanianie) najczęściej stosowany jest w chemii i oznacza proces wnikania jednej substancji do innej.
W obszarze nauk zarządzania - zgodnie z Encyklopedią…
Od dawna trwa dyskusja czy warto dokumentować procesy przed ich robotyzacją. A później jak już wiadomo, że warto (część organizacji dochodziła do tego wniosku) to pojawia się zagadnienie jak to robić...
Czas pandemii…
W mediach społecznościowych głośnym echem odbił się tekst kanadyjsko-amerykańskiej dokumentalistki, pisarki i aktywistki Astra Taylor pt. "The Automation Charade" ("Szarada automatyzacji"). Wprowadziła w nim ona nowe słowo…
Zgodnie z definicją marketplace to miejsce gdzie spotykają się sprzedający i kupujący. W cyfrowym świecie jest to strona internetowa na której zwykle jest wielu sprzedawców i wielu kupujących. Czyli jest to to jedno miejsce…
Istotnym wyzwaniem (nie chcę tego nazywać "utrudnieniem") jest konieczność prawidłowej identyfikacji procesów, które nadają się do robotyzacji z wykorzystaniem narzędzi klasy RPA (Robotic Process Automation).
Należy mieć…
Jednym z gorących tematów obszaru hiperautomatyzacji są wdrożenia rozwiązań z zakresu process mining / task mining. O ile o process mining można przeczytać już sporo informacji na polskich serwisach, o tyle task mining jest…
Kilka miesięcy temu Elon Musk, charyzmatyczny założyciel Tesli, ogłosił, że już na jesieni 2017 roku jeden z modeli produkowanych przez firmę - Model 3 skierowany na rynek masowy - będzie składany w pełni automatycznie…
Analizując zestawienie "Najpopularniejsze narzędzia do hiperautomatyzacji w Polsce w 2021 roku" w oczy rzuca się bardzo nikłe wykorzystanie - mierzone liczbą wdrożeń - przez polskie organizacje process mininng (eksploracja…
Coraz więcej polskich przedsiębiorstw zaczyna próbować wdrażać koncepcję robotyzacji procesów biznesowych (nazywaną również zrobotyzowaną automatyzacją procesów biznesowych - RPA - Robotic Process Automation). Najczęściej…
Co oznacza stabilność procesów biznesowych w kontekście ich robotyzacjiBardzo często dyskutując o wyborze procesów do robotyzacji pojawia się sformułowanie, że "proces być stabilny". O jednak oznacza stabilność procesu…
Łatwo zauważyć, że RPA stało się obecnie bardzo modne. Każdy chce mieć swoje roboty :). A konsultanci i firmy IT jeszcze to nakręcają (licząc na własne zyski) i formułują podobnie brzmiące komunikaty: "Drogi biznesie, wdróż…
Po początkowym zachwycie nad koncepcją zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (wywołaną np. błyskotliwą prezentacją sprzedażową przeprowadzoną przez któregoś z dostawców rozwiązań RPA) pojawia się refleksja: czy…
Kiedy organizacja zdecyduje się na produkcyjne wdrożenie RPA (Robotic Process Automation) pojawia się pytanie, w jaki sposób podejść do zaprojektowania struktur organizacyjnych odpowiedzialnych za utrzymywanie i dalszych…
07. Rozwiązania informatyczne z zakresu hiperautomatyzacji
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy makeitright - czwartego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy Automation Anywhere - piątego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy ING Usługi dla Biznesu - szóstego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy Qalcwise - siódmego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium prezentowane…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy Productive24 - ósmego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium prezentowane…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy G1ANT - dziewiątego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium prezentowane…
W pierwszym wpisie opublikowanym na serwisie Robonomika.pl podjąłem próbę zdefiniowania robota (programowego). Stwierdziłem wówczas, że jest to rodzaj oprogramowania (software), który automatyzujące określone czynności,…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z firmą PIRXON - partnerem w Polsce Softomotive (obecnie już Microsoft) - dziesiątego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu…
Ile firma ma robotów? Jeżeli mamy do czynienia z robotami fizycznymi (występującymi w przemyśle) - to jest to proste do policzenia. Wystarczy się przejść po hali produkcyjnej i je policzyć ręcznie.
Ale jak policzyć roboty…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z firmą Promity - jedenastego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium prezentowane były następujące…
Na stronach polskiej edycji Computerworld On-Line został opublikowany w styczniu br. bardzo interesujący artykuł Barbary Mejssner pt.: "Cyfryzacja firmy zaczyna się od zarządzania procesami".
Autorka wskazuje w nim, że…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z firmą Developico - partnerem w Polsce firmy Microsoft - dwunastego (ostatniego) z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego…
Śledząc wpisy poświęcone zagadnieniom wdrażania zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji biznesu można odnieść wrażenie, że jest to pojęcie tożsame w 100% z koncepcją RPA (Robotic Process Automation). Czy faktycznie jest…
Uwaga: obecna wersja artykułu uwzględnia uwagi i komentarze zgłoszone w grudniu 2018 oraz zmiany na rynku narzędzi RPA mające miejsce w przeciągu I półrocza 2019 r.
Zakup dedykowanych narzędzi klasy RPA to spory wydatek.…
Jednym z głównych celów wdrażania Robotic Process Automation jest obniżka kosztów realizacji procesów (albo w niektórych przypadkach zapobieżenie ich znacznemu wzrostowi). Dlatego tak istotne jest dobranie narzędzia RPA,…
Wdrażanie narzędzi RPA i wykorzystanie ich do bardziej złożonych procesów - bez względu na to co mówią ich dostawcy - w 95 na 100 przypadków kończy się pisaniem kodu (te 5 pozostałe przypadki, to proste roboty, które…
Robotyzacja procesów biznesowych (Robotic Process Automation) (zwłaszcza kognitywna, z elementami sztucznej inteligencji) jest ciągle nowym, mocno rozwijającym się obszarem, a przy tym obecnie bardzo modnym (i nie…
Zgodnie z definicją marketplace to miejsce gdzie spotykają się sprzedający i kupujący. W cyfrowym świecie jest to strona internetowa na której zwykle jest wielu sprzedawców i wielu kupujących. Czyli jest to to jedno miejsce…
Wdrażanie narzędzi do robotyzacji procesów biznesowych stało się obecnie modnym tematem. Powoduje to, że na rynku dostawców narzędzi RPA (Robotic Process Automation) robi się bardzo tłoczno - powstaje dużo nowych firm,…
Dosłownie parę dni temu - na konferencji "Ignite 2019", która miała miejsce w Orlando (USA) firma Microsoft ogłosiła szereg zmian odnoszących się do rozwijanej przez nią platformy Power (jest to narzędzie, które każdemu…
Rozwiązania klasy RPA (Robotic Process Automation - narzędzia do zrobotyzowanej automatyzacji procesów lub narzędzi do robotyzacji procesów) są stosunkowo nową i wąską gałęzią narzędzi klasy BPA (Business Process Automation…
Dziś na rynku dostępnych jest wiele platform do zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (RPA), pochodzących od bardzo różnych dostawców. Niektórzy dostawcy są obecni na tym rynku już od wielu lat, inni to…
W lipcu 2018 r. w ramach serwisu Robonomika.pl rozpoczęliśmy budowę katalogu dostawców usług z zakresu robotyzacji procesów (RPA) działających w Polsce (niezależnego od katalogu dostawców Chatbotów, Voicebotów i Taskbotów…
Robotyzacja procesów biznesowych to nowy, bardzo szybko rozwijający się obszar, który wymaga posiadania określonych kompetencji.
W sieci dostępnych jest wiele nieodpłatnych (lub wymagających niewielkiej odpłatności)…
Bardzo często budowę robotów programowych z wykorzystaniem narzędzi typu Robotic Process Automation kojarzy się wyłącznie z wykorzystaniem GUI (Graphic User Interface - wykorzystanie graficznego interfejsu użytkownika).…
Praca w IT to ciągły rozwój. Niby to truizm, ale czasami, w natłoku bieżącej pracy zapomina się o tym. A to może niestety boleć. I to dosłownie ;).
Z rozmów, jakie przeprowadziłem w ciągu ostatnich kilku tygodni widać, jak…
W grudniu 2021 r. przeprowadziłem - przy okazji 4 edycji konferencji HiperAutomatyzacja - przeprowadziliśmy badania poglądowe nt. popularności wybranych narzędzi do hiperautomatyzacji - w szczególności robotyzacji procesów…
Power Fx - to nowy, open source'owy (kod języka dostępny jest na GitHubie) język programowania. Został on udostępniony przez Microsoft i wykorzystuje idę programowania low-code. Jego głównymi odbiorcami są citizen…
W dniu 22 września 2020 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Platformy robotyzacji procesów biznesowych – chwilowa moda, czy przyszłość RPA?" podczas 10 już edycji Service Process Improvement Network. Jest to…
Zgodnie z chińskim przysłowiem "Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów". Dlatego postanowiłem poeksperymentować i zwizualizować model referencyjny dotyczący narzędzi informatycznych z zakresu hiperautomatyzacji.
Przy czym…
Jednym z najtrudniejszych zadań podczas robotyzacji procesów biznesowych jest właściwa ocena faktycznego potencjału do robotyzacji, a następnie identyfikacja procesów, które mogą podlegać temu działaniu.
Zgodnie ze wynikami…
Niewątpliwie poprzedni rok upłynął pod znakiem rosnącej popularności Microsoft Power Automate. Gdyby chcieć jednym zdaniem odpowiedzieć czym jest to rozwiązanie, można byłoby napisać, że: "to usługa w chmurze publicznej,…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy UiPath - pierwszego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium prezentowane…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy FirstByte twórcy polskiego narzędzia do RPA (Robotic Process Automation) - Wizlink - drugiego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy materiały z webinarium z przedstawicielami firmy Blue Prism - trzeciego z serii „Automatyzacja / robotyzacja w czasach pandemii i kryzysu gospodarczego”.
Podczas webinarium…
08. Przykłady wdrożeń hiperautomatyzacji
Z przyjemnością przedstawiam szóstą już edycję zestawienia działających w Polsce firm, które jako liderzy wdrażają u siebie zaawansowane narzędzia automatyzacji i robotyzacji biznesu. Dziedzinę takich narzędzi traktuję…
Robotyzacja i automatyzacja to jedne z kluczowych założeń „Cyfrowego buntownika” – strategii Alior Banku na lata 2017-2020 (por. rysunek 1 oraz rysunek 2). Dzięki tym działaniom Bank chce uzyskać pozycję lidera efektywności…
Bank Zachodni WBK poinformował o uruchomieniu "Fabryki Robotów". Została ona zlokalizowana w obszarze operacji banku. Fabryka stosuje platformy wirtualne i metodyki zwinne.
Pierwszym produktem uruchomionej fabryki (czyli…
Bank BGŻ BNP Paribas poinformował o realizacji programu dotyczącego robotyzacji procesów biznesowych w obszarze Operacji. Program trwa od maja 2017 r. i tylko w segmencie mikro przy udziale robotów zostało zrealizowanych…
ING Bank Śląski jest przykładem instytucji finansowej, która od już od dekady w sposób systematyczny wdraża zaawansowane rozwiązania automatyzacji i robotyzacji biznesu. Działania te obejmują zarówno Front Office (obsługę…
4-go lipca 2018 roku miałem przyjemność gościć w murach SGH blisko 170 osób zainteresowanych robotyzacją procesów, automatyzacją kognitywną, inteligencją rozszerzoną. Dzięki 26 fantastycznym prelegentom (którym serdecznie…
20-go września 2018 roku miałem przyjemność gościć w murach SGH blisko 150 osób zainteresowanych automatyzacją i robotyzacją obszaru rachunkowości. Dzięki 17 fantastycznym prelegentom (którym serdecznie dziękuję) udało się…
Czwartego lipca 2019 r. miałem przyjemność gościć w murach SGH - w ramach seminarium DARWIN'2019 - łącznie blisko 200 osób zainteresowanych automatyzacją i robotyzacją. Dzięki 26 fantastycznym prelegentom (którym serdecznie…
12 grudnia 2020 r. miałem przyjemność gościć w murach SGH - w ramach seminarium BAKCYL'2019 (nazwa seminarium akronim od sformułowania „Budowa kompetencji cyfrowych wśród pracowników działów biznesowych - dobre praktyki i…
Uwaga: Poniższy tekst powstał w oparciu o materiały firmy Stanusch Technologies. Za jego publikację autor nie otrzymał bezpośrednio lub pośrednio żadnego wynagrodzenia. Oświadcza także, że nie jest związany w żaden sposób z…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy nagranie rozmowy z Panami Hubertem Adamusem i Michałem Deruckim, którzy na co dzień pracują w jednym z centrów usług wspólnych (SSC) globalnej firmy farmaceutycznej.
Hubert i Michał…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy nagranie rozmowy z Panem Januszem Popielewskim, Dyrektorem Wydziału Informatyki Urzędu Miasta Bydgoszczy. Bydgoszcz, jako jeden z pierwszych samorządów w Polsce wdraża roboty…
Z prawdziwą przyjemnością udostępniamy nagranie rozmowy z Panem Robertem Salamonem, od 2010 r. CIO w Scania Poland.
Podczas rozmowy z Pan Robert przedstawił m. in. jak w Scania Poland rozumiana jest hiperautomatyzacja i …
Analitycy firmy Gartner na pierwszym miejscu wśród strategicznych trendów technologicznych na rok 2020 wskazali hiperautomatyzację (ang. hyperautomation). Również w roku 2021 trend ten został przez nich zaliczony do jednego…
09. Literatura
W książce "Istoty wirtualne. Jak fenomenologia zmieniała sztuczną inteligencję" Aleksandra K. Przegalińska, badaczka związana z Akademią Koźmińskiego w Warszawie przedstawia proces budowanie wirtualnej postaci. Szczególną…
Określenie „inteligentna sieć” związane jest z rozwojem technologii oraz z powstawaniem oprogramowania, które potrafi się uczyć i reagować na zachowania użytkowników. Oznacza też projektowanie i implementację inteligencji…
W książce "Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii" Ray Kurzweil, światowy guru futurologii, snuje niezwykle interesującą opowieść o nadchodzącej przyszłości człowieka i stawia tezę, że…
Książka "Service Automation - Robots and the Future of Work" przygotowana została przez profesorów: Leslie Willcocks (profesor na London School of Economics and Political Science) i Mary Lacity (profesor na The University…
Autor książki - Pedro Domingos, wykłada informatykę na University of Washington w Seattle - przedstawia w jaki sposób działają maszyny uczące, które wykorzystują m.in. Google czy Amazon. Autor przedstawia pięć głównych…
Książka "Robotic Process and Cognitive Automation: The Next Phase" została przygotowana przez uznanych profesorów: Leslie Willcocks (profesor na London School of Economics and Political Science) i Mary Lacity (profesor na…
Książka "A Ty, co sądzisz o myślących maszynach?" została przygotowana pod redakcją Johna Brockmana - nowojorskiego wydawcy, redaktor,a założyciela magazynu i think tanku Edge.org. Od ponad 20 lat zadaje on najciekawszym…
Książka "To żyje. Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty" została napisana przez prof. Toby Walsha z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, który prowadzi grupę badawczą Data 61.
Autor wychodzi od obserwacji, że…
Książka "Zaprojektuj bota. Tworzenie interfejsów konwersacyjnych" została napisana przez Amira Shevata, który na co dzień zarządza współpracą pomiędzy programistami i projektantami botów.
Autor poza zagadnieniami…
Książka "Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa" została napisana przez Kai-Fu Lee który przez wiele lat były szefem Google na Chiny, a obecnie pracujący dla chińskich firm.
Kai-Fu Lee przedstawia dokonujący się na…
Książka "Becoming strategic with Robotic Process Automation" została przygotowana przez uznanych profesorów: Leslie Willcocks (profesor na London School of Economics and Political Science), Mary Lacity (profesor na The…
Książka "Sztuczna inteligencja. Co każdy powinien wiedzieć" została napisana przez Jerrego Kaplana, który jest obecnie pracownikiem t The Stanford Center for Legal Informatics. Pisze on regularnie do The New York Times, The…
Książka "Deep learning. Głęboka rewolucja" została napisana przez Terrence J. Sejnowski, który obecnie jest profesorem w katedrze imienia Francisa Cricka w Instytucie Studiów Biologicznych Salka, profesorem honorowy…
Książka "Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn" została napisana przez Hannah Fry, która jest brytyjską matematyczką (wykładowczynią na University College of London), popularyzatorką nauki i gwiazdą wykładów z…
Książka "Czwarta rewolucja przemysłowa" została napisana przez prof. Klausa Schwaba, który jest Założycielem i Prezesem Światowego Forum Ekonomicznego - międzynarodowej organizacji na rzecz współpracy publiczno-prywatnej,…
Przedstawiając książkę "Jak stworzyć umysł. Sekrety ludzkich myśli ujawnione" warto zwrócić szczególną uwagę na autora. Ray Kurzweil jest jednym z wiodących światowych wynalazców, myślicieli i futurystów. The Wall Street…
Książka "Robotic Process Automation and Risk Mitigation - The Definitive Guide" została przygotowana przez uznanych profesorów: Leslie Willcocks (profesor na London School of Economics and Political Science) i Mary Lacity (…
Wpis inny niż wszystkie, czyli: Idą święta - a więc jakie książki powinny znaleźć dzieci pod choinką
O konieczności uczenia dzieci funkcjonowania w coraz bardziej cyfrowym świecie mówi się już od dłuższego czasu. Dlatego prawdziwą furorę robi obecnie skrót STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) – akronim…
Po bardzo dobrym przyjęciu przez Państwa grudniowego zestawienia książek dla dzieci poświęconych STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) zacząłem się przygotowywać do opracowania drugiej listy…
Robonomika jest dopiero wyłaniającym się obszarem badawczym. Bazuje ona zarówno na dorobku pochodzącym z zakresu ekonomii (w szczególności ekonomiki przedsiębiorstw i ekonomii usług), robotyzacji jak również informatyki i…
W „Robonomics” John Crews przedstawia kluczowe założenia robonomiki, którą definiuje jako dyscyplinę składową ekonomii zajmującą się wpływem zastosowania zaawansowanych technologii automatyzacji (łączących elementy …
W „Świcie Robotów” Martin Ford, przedsiębiorca z Doliny Krzemowej, próbuje znaleźć odpowiedź na pytanie: czy sztuczna inteligencja zabierze ludziom pracę. Swoje rozważania prowadzi na trzech płaszczyznach ekonomii - w…
W książce "Superinteligencja" Nick Bostrom, szwedzki filozof, profesor Uniwersytetu Oksfordzkiego, kierownik Instytutu Przyszłości Ludzkości działającego w ramach Oxford Martin School, stara się jasno i klarownie…
W książce "Nieuniknione" Kevin Kelly, współtwórca, a następnie kierujący magazynem „Wired” przedstawia optymistyczną wizję zmian, które nastąpią w ciągu najbliższych 30 lat na świecie, podczas których którym sztuczna…
W książce "Świat przyszłości" Alec Ross, uznany ekspert w dziedzinie innowacji, przedstawia zmiany jakie zajdą w najbliższych dziesięciu latach w obszarze technologii i zwraca uwagę na wynikające stąd szanse dla…
W książce "Drugi wiek maszyny" Erik Brynjolfsson oraz Andrew McAfee, uznany tandem badaczy zajmujących się wpływem technologii na świat przedsiębiorstw, omawiają czynniki, pod wpływem których zmieniać się będzie nie tylko…
W książce "Broń matematycznej zagłady" dr Cathy O'Nelil, analityczka danych i autorka bloga MathBabe.org przedstawia świat w których danych jest po prostu za dużo. Wówczas do głosu dochodzą algorytmy pracujące na wielkich…
W książce "Wyścig z maszynami" Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee, naukowcy z amerykańskiego Instytuty Technologii w Massachusetts (MIT), analizują poziom bezrobocia w USA i w pogłębiony sposób dyskutują o „końca pracy”.…
10. Katalogi i słowniki
Z przyjemnością przedstawiam szóstą już edycję zestawienia działających w Polsce firm, które jako liderzy wdrażają u siebie zaawansowane narzędzia automatyzacji i robotyzacji biznesu. Dziedzinę takich narzędzi traktuję…
Rozwiązania klasy RPA (Robotic Process Automation - narzędzia do zrobotyzowanej automatyzacji procesów lub narzędzi do robotyzacji procesów) są stosunkowo nową i wąską gałęzią narzędzi klasy BPA (Business Process Automation…
W lipcu 2018 r. w ramach serwisu Robonomika.pl rozpoczęliśmy budowę katalogu dostawców usług z zakresu robotyzacji procesów (RPA) działających w Polsce (niezależnego od katalogu dostawców Chatbotów, Voicebotów i Taskbotów…
Pobierz ten artykuł jako plik PDF
Podaj swój adres e-mail, na który będzie przesłany ten artykuł w formie wygodnego do czytania pliku PDF:
e-mail…
Dziś na rynku dostępnych jest wiele platform do zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (RPA), pochodzących od bardzo różnych dostawców. Niektórzy dostawcy są obecni na tym rynku już od wielu lat, inni to…
Zgodnie z definicją antywzorce (ang. Anti-patterns) to powtarzające się przypadki (w różnych organizacjach, lub tej samej organizacji w różnych momentach czasu) niewłaściwego zachowania albo rozwiązywania określonego…
Robotyzacja procesów biznesowych to nowy, bardzo szybko rozwijający się obszar, który wymaga posiadania określonych kompetencji.
W sieci dostępnych jest wiele nieodpłatnych (lub wymagających niewielkiej odpłatności)…
Zapraszam do zapoznania się z przygotowanym "Kalendarium wydarzeń dotyczących hiperautomatyzacji". Edycja katalogu następuje w miarę możliwości w trybie ciągłym.
Osoby zainteresowane nieodpłatnym umieszczeniem wydarzenia w…
Jedną z trudności komunikacji zagadnień związanych z hiperautomatyzacją (w tym w szczególności robotyzacji procesów biznesowych i sztucznej inteligencji) jest kwestia odpowiedniego i jednoznacznego przetłumaczenia…
Jak podaje Encyklopedia Zarządzania KPI (Key Performance Indicators - kluczowe wskaźniki efektywności) to finansowe i niefinansowe wskaźniki stosowane jako mierniki stopnia realizacji celów organizacji. Umożliwiają one…