Warto mieć w biblioteczce: Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn

Kategoria II
Warto mieć w biblioteczce: Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn

Książka "Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn" została napisana przez Hannah Fry, która jest brytyjską matematyczką (wykładowczynią na University College of London), popularyzatorką nauki i  gwiazdą wykładów z cyklu TED.

  W omawianej pozycji autorka przedstawiła różne algorytmy, którym coraz bardziej – choć najczęściej nieświadomie – zawierzamy szereg życiowych decyzji. Z publikacji czytelnik dowie się o możliwościach obecnych inteligentnych narzędzi informatycznych w medycynie, sądownictwie, bezpieczeństwie publicznym, logistyce. Z jednej strony autorka odnosi się do przykładów stosunkowo znanych (zwłaszcza osobom zainteresowanym tematem), ale jednocześnie wzbogaciła tą wiedzę o mnóstwo smaczków zaczerpniętych z życia, okraszonych często dykteryjkami. Całość rozważań skomponowała jednak w logiczną całość, tworząc zwartą fabułę, która zmusza czytelnika do myślenia.

  Hannah zachowuje trzeźwy ogląd nowych technologii. Przedstawia ich korzyści, ale zwraca również uwagę na zagrożenia wynikające z wykorzystywania danych, stworzenia przestrzeni do manipulowania ludźmi wreszcie bezduszności maszyn podejmujących decyzje jedynie w oparciu o dane. Autorka podkreśla również, że: "kiedy technika robi wszystko za nas, nie mamy kiedy ćwiczyć naszych umiejętności”. W praktyce oznacza to, że sztuczna inteligencja często nie wspiera podejmowanie decyzji przez człowieka, lecz go po prostu zastępuje.

  Autorka zwraca także uwagę, że algorytmy wykorzystane w złym celu i pozbawione kontroli ze strony człowieka mogą wyrządzić istotne szkody. Dlaczego – zdaniem Fry – w epoce robotów człowiek nadal będzie ważny.

  Pozycja jest napisana przystępnym językiem. Nie jest wymagana znajomość matematyki ani programowania. 

  Krótko o książce:

  • Pełny tytuł: Hello world. Jak być człowiekiem w epoce maszyn
  • Autor: Fry Hannah
  • Liczba stron: 312
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
  • Miejsce i data wydania: 2019
  • ISBN: 9788308068199
  • Język: polski
  Aktualność prezentowanych zagadnień:
  Jasność (łatwość zrozumienia) prezentowanych zagadnień:
  Metodyczność podejścia do prezentowanych zagadnień: