Jak demokratyzacja IT pomaga wdrażać innowacje cyfrowe i znaleźć lepszą pracę - moja prezentacja z Nocy Innowacji

Kategoria II
Jak demokratyzacja IT pomaga wdrażać innowacje cyfrowe i znaleźć lepszą pracę - moja prezentacja z Nocy Innowacji

W dniu 5 października 2019 roku miałem przyjemność wygłosić prelekcję "Jak demokratyzacja IT pomaga wdrażać innowacje cyfrowe i znaleźć lepszą pracę" podczas Nocy Innowacji, która miała miejsce w Warszawie. Wydarzenie to było częścią Festiwalu Cyfryzacji, a za całość odpowiadała Fundacja Digital Poland.

W ramach mojego wystąpienia starałem się przedstawić koncepcję demokratyzacji IT. 

Zgodnie z definicją demokratyzacja IT to podejście, w którym osoby z jednostek biznesowych (Citizen Developers) – bez udziału działu IT (lub z jego minimalnym zaangażowaniem) tworzą (pół)profesjonalne rozwiązania informatyczne wykorzystywane następnie w ich codziennej pracy.

Na demokratyzację IT składa się m. in.:

  • demokratyzacja analityki danych
  • demokratyzacja robotyzacji procesów biznesowych.

W Polsce tematy ten dopiero zaczyna zyskiwać na popularności. Ale w kontekście braku ponad 50.000 deweloperów w naszym kraju, ciągle rosnących stawek za ich pracę oraz zmian technologicznych (mnóstwo narzędzi pozwala na tworzenie samodzielnie skalowanych i bezpiecznych rozwiązań przez biznes) przewiduje się, że będzie on nabierał na znaczeniu.

Podczas wystąpienia demonstrowałem na zanonimizowanym przykładzie jak demokratyzacja IT może z jednej strony pomóc wdrażać innowacje cyfrowe w firmach, a jednocześnie pozwala podnosić umiejętności pracowników, co zwiększa ich szanse na rynku pracy.

Poniżej udostępniam prezentację, która towarzyszyła mojemu wystąpieniu. Składa się ona z blisko 50 slajdów. Jest wersja rozszerzona materiału, w stosunku do wersji wykorzystanej podczas wydarzenia.