Warto mieć w biblioteczce: Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii

Kategoria II
Warto mieć w biblioteczce: Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii

W książce "Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii" Ray Kurzweil, światowy guru futurologii, snuje niezwykle interesującą opowieść o nadchodzącej przyszłości człowieka i stawia tezę, że przeznaczeniem ludzkiej cywilizacji jest fuzja człowieka z maszyną. To wydarzenie nazywa „Osobliwością” (ang. Singularity), która ma już nadjeść wkrótce, bo do do 2045 roku!

Z najdrobniejszymi szczegółami, analizując setki wzorców, Kurzwiel opisuje, jak z biegiem lat z ludzi analogowych przekształcimy się w Człowieka 2.0 („W naszym krwiobiegu krążyć będą miliardy nanobotów. Będą niszczyć patogeny, poprawiać błędy DNA, eliminować tok­syny i wykonywać wiele innych zadań, by poprawić nasze fizyczne samopoczucie. W rezul­tacie będziemy w stanie żyć bez końca, nie starzejąc się…”) i Człowieka 3.0 („Stajemy się cyborgami”). Wielu uważa, że książka Kurzweila to literacki hołd złożony technologii i zmianom, które ona niesie.

Od ostatniego wydania książki (2006 rok) minęło już ponad 10 lat. To dało szansę zweryfikować niektóre ze śmiałych tez Kurzweila. Warto jednak zauważyć, że ogólne przesłanie książki pozostaje jednak wciąż aktualne, a jej lektura jest fascynującą przygodą intelektualną.

Krótko o książce:

  • Pełny tytuł: Nadchodzi osobliwość. Kiedy człowiek przekroczy granice biologii 
  • Autor: Ray Kurzweil
  • Liczba stron: 496
  • Wydawnictwo: Kurhaus Publishing
  • Miejsce i data wydania: Warszawa, 2017
  • ISBN: 978-83-653-0105-5
  • Język: polski
Aktualność prezentowanych zagadnień:
Jasność (łatwość zrozumienia) prezentowanych zagadnień:
Metodyczność podejścia do prezentowanych zagadnień: