Podsumowanie i slajdy z seminarium DARWIN'2019 (Demokratyzacja automatyzacji i robotyzacji w tworzeniu innowacji cyfrowych)
Czwartego lipca 2019 r. miałem przyjemność gościć w murach SGH - w ramach seminarium DARWIN'2019 - łącznie blisko 200 osób zainteresowanych automatyzacją i robotyzacją. Dzięki 26 fantastycznym prelegentom (którym serdecznie dziękuję) udało się przeprowadzić 15 wykładów i 6 warsztatów.
Podczas trwania spotkania wyłonił się obraz bardzo zróżnicowanego podejścia do wdrażania zaawansowania automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw.
W wielu organizacjach automatyzacja i robotyzacja jest realizowana przez wewnętrzne działy (nie konsultantów zewnętrznych, od których zwykle się zaczyna przygodę z robotyzacją, ale stosunkowo szybko przechodzi się na rozwój wewnętrznych kompetencji), umieszczone po stronie jednostek biznesowych/operacji. Tylko w niektórych przypadkach za robotyzację odpowiadają komórki zlokalizowane po stronie działów IT (chociaż warto zauważyć, że trend przenoszenia jednostek odpowiedzialnych za RPA z biznesu na stronę IT nasila się - zwłaszcza kiedy zespoły robotyczne rozrosną się). Bardzo interesującym przykładem lokalizacji działu robotycznego jest firma Link4, która umieściła go w obszarze innowacji.
Dodatkowo w ramach seminarium przeprowadziłem badania nt. wynagrodzeń wśród specjalistów RPA. Ich wyniki już udostępniłem na serwisie Robonomika.pl.
Mam nadzieję, że udostępnione poniżej materiały będą dla Państwa inspirującą lekturą.
Jeżeli nie masz jeszcze konta - załóż je (jest to całkowicie nieodpłatne).
Dodaj komentarz