Jak płacić robotom - czyli od klasycznych do innowacyjnych form płatności za zakup oprogramowania Robotic Process Automation

Kategoria II
Jak płacić robotom - czyli od klasycznych do innowacyjnych form płatności za zakup oprogramowania Robotic Process Automation

Jednym z głównych celów wdrażania Robotic Process Automation jest obniżka kosztów realizacji procesów (albo w niektórych przypadkach zapobieżenie ich znacznemu wzrostowi). Dlatego tak istotne jest dobranie narzędzia RPA, które miałoby atrakcyjny - dla danego odbiorcy - model licencjonowania.

Część firm decyduje się na wdrożenie u siebie rozwiązań RPA udostępnianych w modelu open source lub wersji ograniczonych/uproszczonych dużych kombajnów (więcej na ten temat można przeczytać tutaj).

Dla części organizacji jest to jednak kierunek nieodpowiedni  - bo mają obawy o brak profesjonalnego wsparcia ze strony producenta, bo nie ma części interesujących ich funkcji (dostępnych w wersji Enterprise), bo model licencyjny producenta zawiera jednak pewne ograniczenia. Na przykład firma UiPath oferuje swoje rozwiązanie całkowicie za darmo, ale przy dwóch ograniczeniach: nie ma się dostępu do komponentu "Orchestrator", który pozwala w łatwy sposób zarządzać armią botów oraz można używać ich oprogramowania w tym modelu licencyjnym, jeżeli przychód danej firmy-użytkownika nie przekracza 1 mln USD rocznie.