Wpis inny niż wszystkie, czyli: Idą święta - a więc jakie książki powinny znaleźć dzieci pod choinką

Kategoria II
Wpis inny niż wszystkie, czyli: Idą święta - a więc jakie książki powinny znaleźć dzieci pod choinką

O konieczności uczenia dzieci funkcjonowania w coraz bardziej cyfrowym świecie mówi się już od dłuższego czasu. Dlatego prawdziwą furorę robi obecnie skrót STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics) – akronim który powstał od pierwszych liter słów w języku angielskim: nauki, technologii, inżynierii i matematyki.  Jest to idea, polegająca na zwiększeniu udziału tych dziedzin w edukacji, aby pomóc dzieciom budować powiązania pomiędzy nimi i lepiej je rozumieć.

Nachodząca gwiazdka to świetna okazja aby kupić dzieciom książki, które pozwolą im zrozumieć jak działamy (lub jak będziemy lada moment działać) w cyfrowej rzeczywistości. 

Dlatego jako dumny ojciec cudownej trójki dzieci (dwie dziewczynki i chłopak :)) pozwoliłem sobie zaproponować listę 5 książek, którymi warto obdarować swoje pociechy (a potem wspólnie je przeczytać). 

Uwaga: Lista jest całkowicie subiektywna, książki są ułożone w kolejności alfabetycznej autorów. Nie osiągam żadnych korzyści z promowania tych konkretnych książek (nie stosuję linków afiliacyjnych), ale oczywiście bardzo cenię autorów tych pozycji :).

Rekomendowana lista książek

1. Matematyka jest wszędzie

Autorzy: Maja Krämer 
Krótko o książce: Po raz pierwszy książka o matmie nie pokazuje dzieciom wzorów i abstrakcyjnych zadań. Nie jest podręcznikiem, nie odnosi się do podstawy programowej. Jest zbiorem inspiracji, przeglądem matematyki w codziennym zastosowaniu, w życiu rodziny, w kulturze i naturze. Czytelnicy nie znajdą tu teoretycznych rozważań. Samo życie. Książka pozwala całym rodzinom aktywnie odkrywać przyjazną matematykę w codziennym życiu – w kuchni, w sklepie, na spacerze czy na wakacjach.
Wydawca: mFundacja
Data wydania: 2018 

Matematyka jest wszędzie
Matematyka jest wszędzie

2. Młodzi giganci programowania. Scratch

Autorzy: Radosław Kulesza, Sebastian Langa, Dawid Leśniakiewicz, Piotr Pełka
Krótko o książce: Książka Młodzi giganci programowania. Scratch szybko i bezboleśnie wprowadzi Cię w niezwykły świat. Krok po kroku poznasz sposób tworzenia gier komputerowych i przeżyjesz przy tym wspaniałą przygodę!
Wydawca: Helion
Data wydania: 2018

Młodzi giganci programowania. Scratch
Młodzi giganci programowania. Scratch

3. Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci

Autorzy:  Artur Kurasiński, Nikola Kucharska, Radosław Kulesza
Krótko o książce: Róża chodzi do szkoły podstawowej, dużo mówi i zadaje jeszcze więcej pytań, bo interesuje się tym, co ją otacza. Wraz z jej najbliższą rodziną i przyjaciółmi odkryjesz tajemnice cyfrowego świata. Dowiesz się, jak tworzy się programy komputerowe, poznasz zasady bezpiecznego korzystania z sieci, mediów społecznościowych i gier wideo oraz przekonasz się, że nowoczesnych technologii wcale nie trzeba się bać. A przy okazji nauczysz się programować w Scratchu!
Wydawca: Helion
Data wydania: 2019 

Róża a co chcesz wiedzieć
Róża, a co chcesz wiedzieć? Komiks edukacyjny o technologiach dla dzieci

4. Kodowanie dla dzieci

Autorzy: Scott Marc
Krótko o książce: Z książki, rodzic dowie się razem z dzieckiem jak stworzyć kosmiczną grę,
jak zaprogramować złudzenie optyczne, jak wydawać polecenia gadającym duszkom.
To proste wprowadzenie w świat kodowania pomoże poznać języki programowania: Scratch i Python.
Wydawca: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2018

Kodowanie dla dzieci
Kodowanie dla dzieci

5. Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja

Autorzy: Maria Mazurek, Ryszard Tadeusiewicz
Krótko o książce: Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze – czy robot może zastąpić człowieka?
Wydawca: Mando
Data wydania: 2019 

Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja
Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja

 

Zapraszam do lektury :)!