Wpis inny niż wszystkie, czyli: początek roku szkolnego - a więc jakie książki powinni poznać młodzi odkrywcy

Kategoria II
Wpis inny niż wszystkie, czyli: początek roku szkolnego - a więc jakie książki powinni poznać młodzi odkrywcy

Początek roku szkolnego (zwłaszcza obecnie) to okres pełen emocji - zarówno dla dzieci jak i dla rodziców. Ale to także świetna okazja aby kupić dzieciom książki, które zachęcą do poszukiwania, tworzenia, odkrywania - a to wstęp do odnalezienia się w coraz bardziej cyfrowej rzeczywistości. 

Dlatego jako dumny ojciec cudownej trójki dzieci (dwie dziewczynki i chłopak :)) pozwoliłem sobie zaproponować listę 4 związanych ze sobą książek, którymi warto obdarować swoje pociechy (a potem wspólnie je przeczytać). Uwaga - z doświadczenia własnego wiem, że to książeczki dla dzieci od 4 do 7-8 lat (poza pozycją wydaną w tym roku, która zainteresuje starsze dzieci), ale myślę, że wywołają również uśmiech u dorosłych.

Uwaga: Nie osiągam żadnych korzyści z promowania tych konkretnych książek (nie stosuję linków afiliacyjnych), ale oczywiście bardzo cenię autorów tych pozycji :).

Rekomendowana lista książek

1. Ignaś Kitek, architekt
 

Ignaś Kitek

Autor: Beaty Andrea
Krótko o książce: Niektóre dzieci robią zamki z piasku. Inne lepią ciasta z błota. Jeszcze inne budują imponujące wieże z klocków. Żaden mały konstruktor nie może się jednak równać z Ignasiem Kitkiem, który pewnego razu na trawniku przed domem wzniósł naturalnych rozmiarów replikę Wielkiego Sfinksa.Gdy nauczycielka Ignasia deklaruje swoją niechęć do architektury, Ignaś staje przed nie lada wyzwaniem. Przecież za bardzo lubi budować, żeby z tego zrezygnować! Zaczyna się jednak oswajać z myślą, że będzie musiał zamienić przyrządy kreślarskie na pudełko kredek Dopiero podczas szkolnej wycieczki w plener wszyscy pojmują, jakim skarbem jest zdolny budowniczy.
Wydawca: Wydawnictwo Kinderkulka
Data wydania: 2017 

2. Rózia Rewelka, inżynierka
 

Rózia Rewelka

Autor: Beaty Andrea
Krótko o książce: Tam, gdzie inni widzą zwykłe śmieci, Rózia Rewelka dostrzega inspirację. Cicha w ciągu dnia, wieczorem zmienia się w genialnego wynalazcę przeróżnych gadżetów i innych ustrojstw. W swoim pokoju nieśmiała Rózia buduje wspaniałe wynalazki z wszystkiego, co wpadnie jej w ręce, w skrytości marząc o zostaniu wielką inżynierką.
Wydawca: Wydawnictwo Kinderkulka
Data wydania: 2017

3. Ada Bambini, naukowczyni
 

Bambini

Autor: Beaty Andrea
Krótko o książce: Ada Maria Bambini ma głowę pełną pytań. Podobnie jak Ignaś i Rózia, z którymi chodzi do klasy, zawsze była niezmiernie ciekawa świata. Pewnego razu posuwa się jednak za daleko w swoich naukowych eksperymentach i zdenerwowani rodzice każą jej usiąść na krześle i wszystko dokładnie przemyśleć. Jaki będzie efekt tych przemyśleń?
Wydawca: Wydawnictwo Kinderkulka
Data wydania: 2017

4. Rózia Rewelka i Szalone Nitowaczki
 

Szalone nitowczniki

Autor: Beaty Andrea
Krótko o książce: Rózia Rewelka wie, jak smakują fiaska, klopsy, klapy i katastrofy. W pracy inżynierki liczy się przecież wytrwałość! Tym razem jednak Rózia staje przed wyjątkowym zadaniem – i boi się, że może ją ono przerosnąć. Ukochana ciotka Rózi wraz z paczką przyjaciółek — Szalonych Nitowaczek, które w latach drugiej wojny światowej budowały samoloty — pilnie potrzebuje pomocy w stworzeniu nowego wynalazku. Po kilku nieudanych próbach dziewczynka zaczyna tracić nadzieję. W końcu jednak z pomocą swoich dociekliwych przyjaciół, Ignasia Kitka i Ady Bambini, osiąga upragniony cel. 
Wydawca: Wydawnictwo Kinderkulka
Data wydania: 2020

Zapraszam do lektury :)!