Warto mieć w biblioteczce: To żyje. Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty

Kategoria II
Warto mieć w biblioteczce: To żyje. Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty

Książka "To żyje. Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty" została napisana przez prof. Toby Walsha z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, który prowadzi grupę badawczą Data 61. 

Autor wychodzi od obserwacji, że istnieje niewiele innych wynalazków człowieka, które mogą mieć tak wielki wpływ na nasze życie, jak maszyny, które potrafią myśleć. Jego zdaniem maszyna parowa wyzwoliła nasze muskuły, zaś komputery są gotowe do uwolnienia naszych umysłów. Rozwój sztucznej inteligencji (Artificial Intelligence) to dla człowieka przygoda tak odważna i ambitna jak żadna inna. Prawdą jest, że myślące maszyny są już teraz nieusuwalną częścią naszego życia.I kształtuje nasz świat i zmienia jego kształt. Ale dokąd technologie SI zaprowadzą nas w przyszłości? Czy myślące maszyny zniszczą nasze miejsca pracy? Czy rozwój SI zagrozi samej egzystencji ludzi?

Książka została podzielona na trzy części. W pierwszej dowiadujemy się o historii sztucznej inteligencji - skąd się wywodzi, w drugiej krótko przedstawiony jest aktualny stan jej rozwoju, trzecia część zawiera dziesięć możliwych prognoz i kierunków jej ewolucji w przyszłości sięgającej roku 2050. 

Prof. Walsh zajmuje się badaniami nad społecznym wymiarem sztucznej inteligencji, dlatego sporo miejsca w książce poświęcił na przedstawienie socjologicznych aspektów człowieka z myślącymi maszynami.  Pokazuje on,  jakie wyzwania są przed nami w sferze społecznej, psychologicznej czy prawnej. 

Z perspektywy serwisu Robonomika.pl istotny jest wątek książki dotyczący zmian w zawodach, które bądź się pojawią, bądź znikną w wyniku rozwoju sztucznej inteligencji. Są one nieuchronne i trzeba się do nich przygotować w wielu płaszczyznach. Książka w sposób daleki od demonizowania zagadnienia przedstawia wyzwania w tym obszarze.

Na koniec warto zaznaczyć, że pozycja napisana jest prostym językiem, przystępnym nawet dla laika - ma bowiem pomóc przełamać mity i obawy narosłe wokół zagadnień związanych z AI (bardzo silnie widać jest tutaj m.in. sceptyczne spojrzenie na osobliwość)

Krótko o książce:

  • Pełny tytuł: To żyje. Od logicznego fortepianu po zabójcze roboty
  • Autor: Toby Walsh
  • Liczba stron: 287
  • Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Miejsce i data wydania: 2018
  • ISBN: 9788301198022
  • Język: polski
Aktualność prezentowanych zagadnień:
Jasność (łatwość zrozumienia) prezentowanych zagadnień:
Metodyczność podejścia do prezentowanych zagadnień: