Jestem deweloperem RPA i co dalej? Czyli o kierunkach rozwoju zawodowego w obszarze Robotic Process Automation
Obecnie temat RPA stał się niezwykle modny. Firmy budują wewnętrzne zespoły zajmujące się robotyzacją procesów. Również dostawcy usług konsultingowych i IT rozbudowują swoje „moce przerobowe”.
To powoduje, że pojawiło się bardzo duże zapotrzebowanie na deweloperów RPA - a to przekłada się na wysokie zarobki w tym obszarze.
Wiele osób (zwłaszcza młodych) widząc to decyduje się na tą ścieżkę rozwoju zawodowego. Tym bardziej, że firmy dostarczające narzędzia do Robotic Process Automation (zwłaszcza UiPath, AutomationAnywhere, Blue Prism) sygnalizują, że bariera wejścia w ich technologie nie jest zbyt wysoka. Dodatkowo część firm udostępnia nieodpłatne całe bazy wiedzy nt. swoich narzędzi.
Jednocześnie należy mieć świadomość, że stworzenie bardziej zaawansowanych robotów wymaga umiejętności programistycznych (np. w .Net, VBA, Pythonie, Java, SQL) oraz rozwiniętych zdolności analitycznych Tj. dusza typowego humanisty tutaj nie pomoże, co nie oznacza że deweloper RPA musi być informatykiem. Wręcz przeciwnie najlepsi deweloperzy RPA w Polsce (wygrywający hackathony) nie mają wykształcenia kierunkowego z obszaru informatyki.
Obecnie zacząłem się zastanawiać jak będzie wyglądał rynek programistów RPA za 2-3 lata. Na pewno hype na te narzędzia opadnie (okaże się, że nie są niestety one kolejną "srebrną kulą"). Dodatkowo na rynku pojawi się bardzo dużo osób posiadających kompetencje w tym obszarze.
Przy "normalnym" programowaniu ścieżka rozwoju zawodowego programisty wygląda mniej więcej tak: Junior Developer -> Developer -> Senior Developer -> Lead Developer -> Architekt systemowy -> Architekt IT. Oczywiście od Lead Developera można "skręcić" bardziej w stronę zarządzania - czyli ukierunkować swój rozwój w obszarze kompetencji managerskich.
A jak będzie to wyglądać w obszarze RPA?
Czy "deweloperzy RPA" pójdą w stronę zwykłych deweloperów? Być może ci, którzy posiadają umiejętności programistyczne tak zrobią. Z drugiej strony narzędzia RPA są na tyle specyficzne, że nie ma aż tak łatwiej drogi przejścia w stronę klasycznego tworzenia kodu.
Być może pomysłem na rozwój zawodowy będzie zainteresowanie się narzędziami LowCode/NoCode - to budowania aplikacji biznesowych. Logika budowania rozwiązań jest zbliżona do narzędzi RPA.
Część deweloperów RPA może "przeskoczyć" na architektów RPA (świadomie pomijam analityków RPA - bo jednak powinni mieć oni kompletnie różna kompetencje od programistów). Oznacza to odejście od typowego programowania na rzecz projektowania całych środowisk robotycznych. Niestety oznacza to także pracę z Power Pointem i komunikowanie się z bardzo szerokim gronem interesariuszy (IT, bezpieczeństwem, biznesem).
Jeszcze innym pomysłem na rozwój deweloperów RPA jest ukierunkowanie się na automatyzację kognitywną. Oznacza to wejście w zagadnienia z obszaru sztucznej inteligencji (Machine Learning).
Oczywiście są to wstępne przemyślenia. Zapraszam do komentowania wpisu. Na tej podstawie chciałbym przygotować bardziej rozbudowaną wersję materiału, która mogłaby być przydatna całemu środowisku deweloperów RPA w Polsce.
Tagi
- Robotic Process Automation
- Zrobotyzowana automatyzacja procesów
- Deweloper RPA zarobki
- Zarobki RPA programista
- Deweloper ds. Robotyzacji
- Deweloper RPA
- Deweloper RPA wynagrodzenie
- Zarobki deweloper RPA
- Robotyzacja procesów biznesowych
- Programista RPA
- Zarobki programista RPA
- Developer RPA
- Developer RPA zarobki
Komentarze do wpisu
Osobiście uważam, że…
Osobiście uważam, że przyszłością automatyzacji jest Python (Java też ma potencjał). Jest zdecydowanie najlepszym obecnie narzędziem - najszybszy, najlżejszy, najbardziej stabilny i dający największe możliwości.
Pracowałem na narzędziach służących do automatyzacji procesu, które nie wymagają pisania kodu (głównie Workfusion), owszem dają one pewne możliwości i dla osób bez programistycznego backgroundu pewnie wyglądają atrakcyjnie ale w porównaniu z pyhonem są jak Żuk w porównaniu z Hammerem.
Paradoksalnie python może być również przyjemniejszy i łatwiejszy w obsłudze jeśli skonstruuje się odpowiednie biblioteki ale nawet bez nich Selenium, Pyautogui etc są bardzo proste w obsłudze.
Ponadto python jest liderem w ML, czym co prawda jeszcze się nie zajmuję ale mam zamiar za jakiś czas, gdyż myślę, że to również przyszłość automatyzacji.
Pozdrawiam
Piotr
Fajnym kierunkiem rozwoju…
Fajnym kierunkiem rozwoju moze byc tez pisanie narzedzi dla platform RPA - customowych bibliotek i obiektow. Tu wchodzimy juz w czyste programowanie i po pewnym czasie mozna łatwo przeskoczyc na "klasycznego" programiste.
Osobiście jestem na etapie…
Osobiście jestem na etapie przejścia z RPA do Big Data. Polecam
Dodaj komentarz