Hybrydowe środowisko pracy wyzwaniem dla menedżerów, pracowników i środowiska akademickiego
Wprowadzenie na szeroką skalę robotyzacji procesów biznesowych musi być traktowane jako szczególnego rodzaju zmiana organizacyjno-technologiczna, która prowadzi do powstania hybrydowego środowiska pracy. Przez takie środowisko rozumie się spójny zestaw narzędzi informatycznych aplikacji biznesowych i robotów programowych), procesów i procedur oraz ludzi o określonych kompetencjach i umiejętnościach, realizujących określone procesy biznesowe i przetwarzających określone dane. W praktyce roboty nie wyprą ludzi, ale ludzie i „maszyny” (rozumiane tutaj jako szczególnego rodzaju oprogramowanie) staną się jednym środowiskiem.
Wśród firm działających w Polsce nie ma jeszcze zbyt dużo takich przykładów. Pojedyncze firmy chwalą się, że przekroczyły liczbę 100 robotów wdrożonych u siebie. Tymczasem badania przeprowadzone przez firmy analityczne (Gartner, HfS) w firmach globalnych wskazują, że pojawiają się już środowiska grupujące 500–1000 robotów.
Powyższe akapity pochodzą z mojego artykułu pt. Hybrydowe środowisko pracy wyzwaniem dla menedżerów, pracowników i środowiska akademickiego. Ukazał się on w grudniowym wydaniu Gazeta SGH – Insight.
Zapraszam do pobrania (tekst poniżej w formie pliku PDF) i przeczytania całego artykułu nt. hybrydowego środowiska pracy.
Dodaj komentarz