To już 4 lata serwisu Robonomika - czyli co się zmieniło przez ten czas w świecie robotyzacji biznesu i nie tylko

Kategoria II
To już 4 lata serwisu Robonomika - czyli co się zmieniło przez ten czas w świecie robotyzacji biznesu i nie tylko

W marcu 2017 roku - czyli 4 lata temu (!) - ukazał się pierwszy wpis na serwisie Robonomika.pl - Czym jest RPA (Robotic Process Automation)?. Chcę zacząć od podziękowania Państwu - wszystkim czytelnikom tego serwisu, za to że poświęcacie swój czas na czytanie i komentowanie przygotowywanych materiałów. Bo jest to serwis tworzony z myślą o Państwu - osobach zainteresowanych robotyzacją, a coraz częściej hiperautomatyzacją biznesu.

Kiedy powstawał pomysł na ten serwis sformułowałem jego wizję: będzie to niekomercyjna inicjatywą, która ma ambicję stać się źródłem aktualnej i wiarygodnej informacji i platformą wymiany doświadczeń o ekonomicznych, organizacyjnych i technologicznych aspektach wdrażania zaawansowanych metod automatyzacji, w tym robotyzacji biznesu. czy mi się to udało? Robonomika.pl jest przedsięwzięciem niekomercyjnym, a tym samym niezależnym  - tj. nie ma reklam, nie ma wpisów sponsorowanych, lubimy tak samo wszystkich dostawców technologicznych :).

Czy jest źródłem aktualnej i wiarygodnej informacji i platformą wymiany doświadczeń? Mam nadzieję, że tak. Przez cały czas rozwoju serwisu otrzymałem od Państwa wiele miłych słów nt. realizowanej przeze mnie inicjatywy i jej przydatności w realizowanych przez Państwa działaniach na rzecz automatyzacji procesów biznesowych - w Państwa firmach i firmach Państwa klientów. Może to świadczyć, że chociaż w części udało mi się to zrealizować.

Taki, jak ten wpis, to także doskonałe miejsce na przedstawienie pewnych podsumowań i prognoz :). A więc po kolei. 

Podsumowania merytoryczne

Od czasu pierwszej publikacji na serwisie Robonomika.pl świat robotyzacji procesów biznesowych uległ bardzo głębokim zmianom (dotyczy to także otaczającego nas świata - kto 4 lata temu myślał o pandemii?). Poniżej pozwalam sobie zebrać 4 najistotniejsze trendy / zjawiska, które - moim zdaniem - miały miejsce w przeciągu 4 lat w sferze szeroko rozumianej robotyzacji biznesu.

  1. Popularyzacja robotyzacji procesów - na początku (lata 2017-2018) budowa robotów była zarezerwowana dla największych i najbardziej innowacyjnych organizacji. Obecnie stała się "nową normą".
  2. Gwałtowny rozwój narzędzi do robotyzacji procesów - proszę porównać UiPath / BluePrism z 2017 r. i obecnie :).
  3. Pojawienie się demokratyzacji robotyzacji procesów biznesowych, tj. podejścia w którym biznes sam (w porozumieniu z działem IT) tworzy roboty programowe. 
  4. Przejście od robotyzacji procesów do hiperautomatyzacji - czyli łączenia różnych narzędzi do automatyzacji procesów, aby zbudować jedno, maksymalnie zautomatyzowane środowisko pracy.

Podsumowanie organizacyjne

Zastanawiałem się, czym mogę się pochwalić od strony organizacyjnej. Nieskromnie uważam, że w przeciągu 4 lat działania serwisu Robonomika.pl udało się:

  1. Zapewnić w miarę systematyczną aktualizację treści na serwisie (co nie było czasami łatwe :)).
  2. Wydanie e-booka 101 pytań i odpowiedzi nt. robotyzacji procesów biznesowych.
  3. Przeprowadzenie kilku edycji badań nt. robotyzacji polskich przedsiębiorstw (od 2018 do 2020 r. odbyły się 2 badania pilotażowe i 2 duże badania). 
  4. Zorganizowanie 3 konferencji nt. hiperautomatyzacji, w których wzięło udział ponad 4000 osób!

Prognoza merytoryczna na najbliższe 4 lata :)

Zacząłem się zastanawiać, jak będzie wyglądać robotyzacja procesów za 4 lata. Wyda się, że:

  1. Upowszechnią się platformy do hiperautomatyzacji (łączące automatyzację na front-endzie i back-endzie).
  2. Przetwarzanie (w tym rozumienie i generacja) języka naturalnego (polskiego) będzie oczywistością z poziomu narzędzi.
  3. Powstanie zaawansowane narzędzie open source do robotyzacji procesów biznesowych.  
  4. Demokratyzacja hiperautomatyzacji będzie "nową normą".

Prognoza organizacyjne na najbliższe 4 lata :)

Jeżeli wszystko pójdzie z planem (a wiadomo, że czasami bywa to trudne), to w przeciągu najbliższych 4 lat planuję:

  1. Dalszy rozwój serwisu - zarówno od strony materiałów (treści pisane jak i video) oraz technologicznej (trzeba być na bieżąco z trendami web design).
  2. Budowę polskiego community z zakresu hiperautomatyzacji.
  3. Organizację cyklicznych konferencji nt. hiperautomatytacji.
  4. Uruchomienie profesjonalnego newslettera nt. hiperautomatyzacji.

 

Jeszcze raz chciałbym podziękować Państwu, że jesteście ze mną. Zapraszam także wszystkich do kontaktów ze mną w sprawach związanych z hiperautomatyzacją procesów biznesowych. Uważam, że nie ma bowiem od niej odwrotu!