Warto mieć w biblioteczce: Istoty wirtualne. Jak fenomenologia zmieniła sztuczną inteligencję
W książce "Istoty wirtualne. Jak fenomenologia zmieniała sztuczną inteligencję" Aleksandra K. Przegalińska, badaczka związana z Akademią Koźmińskiego w Warszawie przedstawia proces budowanie wirtualnej postaci. Szczególną uwagę zwraca ona na aspekt fenomenologii percepcji i motoryki wirtualnego ciała.
Książkę tę można traktować jako rodzaj wprowadzenia do zagadnień związanych ze sztuczną inteligencją, a także mostów, jakie wiążą ja z nowoczesnymi i współczesnymi koncepcjami filozoficznymi.
Zadaniem autorki, zarówno robotyka, jak i tworzenie światów wirtualnych czy tez botów – programów imitujących ludzka komunikacje jest głęboko osadzone w rozmaitych koncepcjach filozoficznych, zwłaszcza zaś w XX-wiecznej fenomenologii. Wobec obecnego rozkwitu zainteresowania uczeniem maszynowym, a także innych dyscyplin w obszarze sztucznej inteligencji, książka ta porusza bardzo aktualne zagadnienia. Dr Przegalińska podkreśla bowiem, że tworząc nowe technologie warto sięgnąć do intelektualnych źródeł, które pozwoliły nam w ogóle o nich pomyśleć.
Krótko o książce:
- Pełny tytuł: Istoty wirtualne. Jak fenomenologia zmieniała sztuczną inteligencję
- Autor: Aleksandra K. Przegalińska
- Liczba stron: 272
- Wydawnictwo: Universitas
- Miejsce i data wydania: Warszawa, listopad 2016
- ISBN: 97883-242-3014-3
- Język: polski
Dodaj komentarz