Jak rośnie rynek narzędzi RPA (Robotic Process Automation) - czyli inwestycje VC i przejęcia dostawców
Wdrażanie narzędzi do robotyzacji procesów biznesowych stało się obecnie modnym tematem. Powoduje to, że na rynku dostawców narzędzi RPA (Robotic Process Automation) robi się bardzo tłoczno - powstaje dużo nowych firm, dostarczających mniej lub bardziej innowacyjne produkty, część klasycznych dostawców narzędzi BPMS próbuje wejść na rynek RPA. Z drugiej strony fundusze Venture Capital widzą szansę na ciekawą szansę rynkową i inwestują potężne pieniądze w dostawców rozwiązań RPA.
Ostatnich kilkanaście tygodni obfitowało istotnymi wydarzeniami na rynku dostawców RPA.
Po pierwsze firma UiPath, ogłosiła, że otrzymała 265 milionów dolarów w kolejnej rundzie inwestycji (od funduszy CapitalG i Sequoia Capital). Tym samym jest wartość osiągnęła 3 miliardy dolarów (jeszcze w marcu była wyceniana na 1 mld dolarów). Od początku fundusze VC zainwestowały w firmę ponad 400 mln USD. To pozwoliło jej przeskalować się od d 1 mln USD do 100 mln USD rocznego przychodu w okresie krótszym niż 21 miesięcy. Obecnie UiPath ma około 2000 klientów (codziennie przybywa jej sześciu nowych) i roczne przychody rzędu 150 mln USD (czterokrotny wzrost w stosunku do roku poprzedniego). UiPath spodziewa się zakończyć 2018 rok z ponad 1700 pracownikami (jest to trzykrotny wzrost w ciągu 12 miesięcy), prowadzącymi działania w 30 biurach w 16 krajach.
Wkrótce po ogłoszeniu inwestycji w UiPath, jeden z jej największych konkurentów, firma Automation Anywhere ogłosiła, że pozyskała 300 milionów dolarów z funduszu SoftBank Vision Fund. Ta inwestycja pozwoliła osiągnąć firmie Automation Anywhere wycenę na poziomie 2,6 miliarda dolarów (łączna kwota dotychczasowych inwestycji w firmę wyniosła 550 milionów dolarów).Firma obecnie ma 1400 klientów, ale nie ujawnia swojego wyniku finansowego. Pozyskane środki mają pomóc firmie Automation Anywhere zwiększyć zaangażowanie w rozwój oprogramowania zawierającego elementy sztucznej inteligencji (firma wskazuje tutaj na sukces jej sklepu z botami, który od uruchomienia w marcu 2018 r. zgromadził już ponad 65.000 użytkowników).
Jednocześnie firma Kofax (która funkcjonuje na rynku wiele lat i jednym z jej obszarów działalności są rozwiązania RPA) ogłosiła właśnie, że za 400 milionów dolarów zakupiła Nuance Document Imaging, oddział firmy Nuance Communications. Nabytek ten ma pomóc Kofaxowi we wzmocnieniu oferowanej przez niego inteligentnej platformy do automatyzacji procesów (w zakresie obsługi procesów od skanowania do archiwum i od skanowania do workflow).
Zachodząc zmiany właścicielskie są o tyle istotne, że firmy zasilone kolejnymi milionami ze strony VC będą bardzo intensywnie się rozwijać (poprzez inwestycje w produkty, w marketing, kupowanie mniejszych, wyspecjalizowanych firm), ale jednocześnie nowi właściciele będą mogli zechcieć zmieniać sposób licencjonowania narzędzi (na nie zawsze bardziej przyjazny dla klientów).
Pojawiają się tutaj dwa pytania. Po pierwsze czy polskie firmy, które próbują dostarczać narzędzia RPA mają szansę na walkę z "wielkimi RPA". Po drugie po rynku krąży plotka o przejęciu któregoś z dostawców narzędzi do robotyzacji procesów przez takie firmy jak Oracle czy Microsoft. To również może mieć istotny wpływ na kształt rynku w nadchodzących latach.
Komentarze do wpisu
Ten z wielkich kto to kupi…
Ten z wielkich kto to kupi wcześniej będzie pierwszy w dużej skali. To przełoży się nie tylko na wielkie zyski ale przede wszystkim na rewolucję w branżach korzystających z dobrodziejstw innowacyjnych technologii. Wspomniane przez Pana firmy mają nadmiar kapitału i w zasadzie dowolne możliwości jego pozyskiwania, więc prawdopodobnie jesteśmy na progu rewolucji.
Dodaj komentarz