250 mln dolarów - tyle pieniędzy zainwestowano właśnie w Automation Anywhere

Kategoria II
250 mln dolarów - tyle pieniędzy zainwestowano właśnie w Automation Anywhere

Kiedy w marcu b.r. pisałem o inwestycji ponad 150 mln dolarów funduszy VC w dostawcę narzędzi do RPA (Robotic Process Automation) - firmę UiPath - myślałem, że to górna kwota w tym obszarze. Otóż nie... Automation Anywhere pochwalił się właśnie, że w rundzie A finansowania pozyskał od New Enterprise Associates i Goldman Sachs zawrotną kwotę 250 mln dolarów. 

Ta runda finansowania oznacza, że całkowita wycen Automation Anywhere wynosi 1,8 miliarda dolarów - czyli jest kolejnym jednorożcem (startupem, którego wartość przekroczyła 1 mld USD). Dla porównania wartość CD Projektu, twórcy Wiedźmina to około 17 mld złotych; PGE - 17,8 mld zł, KGHM - 18,7 mld zł; stan na 5 lipca 2018 r.

 
Diagram 1. Inwestycje funduszy Venture Capital w firmy dostarczające rozwiązania RPA
Źródło: Opracowanie własne

 

Firma Automation Anywhere została założona w 2003 roku i działa w ponad dziesięciu krajach. Flagowymi rozwiązaniami firmy są IQ Bot, który uczy się, obserwując ludzkie zachowania, oraz sklep z botami Automation Anywhere, zawierające gotowe do wykorzystania roboty do wykonywania typowych zadań.

Można sobie zadać pytanie - co to oznacza praktycznie. Moim zdaniem jedno - rynek RPA właśnie się cementuje. Mamy liderów (którzy są duzi, znani i mają pieniądze) w postaci: BluePrism, UiPath i Automation Anywhere. Goni ich Workfusion. Reszta firm z listy dostawców narzędzi RPA będzie miała obecnie bardzo duży problem, aby się przebić na rynku globalnym (w Polsce sytuacja może wyglądać ciut inaczej - chociażby na inną wrażliwość cenową).