Czy zostanie deweloperem / analitykiem RPA (Robotic Process Automation) otwiera drzwi do świata IT?

Kategoria II
Czy zostanie deweloperem / analitykiem RPA (Robotic Process Automation) otwiera drzwi do świata IT?

Bardzo wiele osób, patrząc na wysokość zarobków osób parających się zawodami związanymi z IT (w szczególności programisty, analityka, architekta, ale też kierownika projektów czy Scrum Mastera) zastanawia się nad przebranżowieniem.

W sieci można znaleźć wiele informacji na ten temat i proponowanych ścieżek. Najczęściej wiążą się one jednak z poważnymi wydatkami (nie ukrywajmy: część firm "w pomocy z przebranżawiania się" zrobiła dla siebie źródło całkiem niezłych dochodów).

Ostatnio otrzymałem sporo zapytań - a może zajęcie się robotyzacją procesów biznesowych to dobry pomysł na przebranżowienie się i wejście w świat IT (a przy okazji uzyskanie sporych zarobków)?

Moje prywatne zdanie: nie każdy nadaje się do pracy w IT, a w szczególności nie każdy nadaje się się do bycia programistą.

Ale... Właśnie - Poznanie narzędzi RPA (lub szerzej zajęcie się robotyzacją procesów biznesowych) może być dobrym pomysłem na (wstępną) weryfikację pomysłu: <<Czy JA nadaję się, aby zajęć się programowaniem / lub innym obszarem w IT>>.

Dlaczego tak sądzę? Po pierwsze narzędzia RPA obecnej generacji są stosunkowo proste - nawet dla osób bez wykształcenia w obszarze IT lub zbliżonym (matematyka, mechatronika, telekomunikacja,....). Niska bariera wejścia nie zniechęci, a w wręcz przeciwnie - może pozytywnie "nakręcić" do poznawania coraz to nowych funkcji.

Po drugie w sieci można znaleźć (zwłaszcza na stronach producentów i na YouTube) bardzo dużą ilość darmowych materiałów szkoleniowych nt. RPA (głównie w języku angielskim) - to znakomicie ułatwia naukę (bez ponoszenia kosztów).

Zdecydowana część topowych dostawców udostępnia testowe wersje lub tzw. wersje community (całkowicie za darmo, ale o ograniczonych funkcjonalnościach) narzędzi RPA. Więc mamy możliwość poznania od razu najpopularniejszych na rynku polskim narzędzi.

Kolejnym argumentem "za" jest fakt, że narzędzia RPA są uniwersalne - da się je zastosować w firmie praktycznie dowolnej wielkości w dowolnej branży. Nie ma więc tutaj wystąpienia ryzyka pułapki "specyfiki branżowej".

Wreszcie próba napisania robota weryfikuje kluczową (z mojego doświadczenia) rzecz: czy zainteresowany posiada zdolność algorytmicznego / procesowego myślenia - a to jest istotne przy praktycznie każdej specjalizacji IT.

Co więcej automatyzacja / robotyzacja procesów trafia "pod strzechy" - więc ucząc się tworzyć roboty - nie tylko "miękko" zaczynamy wchodzić w świat IT, ale również możemy zautomatyzować prace wykonywane w swojej firmie (na swoim stanowisku pracy). A to może być trampolina do awansu (znam osoby, które zachęciłem aby zajęły się robotyzacją - a pracowały na niższych stanowiskach w działach księgowości, windykacji, obsługi klienta; obecnie w tych samych firmach pracują jako mendżerowie / liderzy zespołów ds. automatyzacji / robotyzacji procesów.

Na koniec należy pamiętać o dwóch rzeczach:

  • jeżeli nawet  nie odnajdziecie się w pisaniu robotów - to możecie pełnić np. rolę analityka ds. robotyzacji procesów lub kontrolera robotów;
  • jeżeli zainteresuje Was tworzenie robotów - to poznanie jednego narzędzia RPA - to dopiero początek przygody w świecie hiperautomatyzacji - na pewno "must have", które każda osoba parająca się tworzeniem robotów musi poznać jest SQL - język do wykonywania operacji na relacyjnych bazach danych (coraz więcej robotów programowych sięga bowiem do warstwy baz danych).

A więc zachęcam - jeżeli chcecie wejść do świata IT / przebranżowić się - RPA to dobry wybór na początek.