ZUS blokuje możliwość korzystania z robotów programowych

Kategoria II
ZUS blokuje możliwość korzystania z robotów programowych

Jakiś czas temu pisałem o tym jak dwie agendy rządowe USA - tj. Ministerstwo Skarbu (US Treasury) oraz Small Business Administration (SBA) wprowadziły zakaz używania robotów programowych na swoich serwisach internetowych.

Niedawno Michał Wawiórko z firmy Wizlink umieścił wpis na serwisie LinkedIn informację o tym, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych (czyli ZUS) wykonał bardzo podobny ruch - tj. zabronił w swoim regulaminie portalu PUE ZUS korzystania z robotów programowych (które zdefiniował następująco: robot to program wykonujący automatycznie określone zadania. Działanie Robota może być sterowane przez człowieka, przez wprowadzony wcześniej program, bądź przez zbiór ogólnych reguł, które zostają przełożone na działanie Robota przy pomocy technik sztucznej inteligencji).

Zapis w regulaminie ma następującą postać: "W ramach korzystania z Usług, Usługobiorca zobowiązuje się, że nie będzie używał Robotów bądź innych narzędzi lub oprogramowania automatyzujących. W przypadku wykrycia działania Robota bądź innych narzędzi lub oprogramowania automatyzujących, ZUS zastrzega sobie prawo do zablokowania możliwości korzystania przez Usługobiorcę u którego wykryto działanie Robota z Usług bez konieczności informowania go o tym fakcie." 

Wydaje mi się, że nie jest to najlepszy kierunek przyjęty przez ZUS.  Nie ukrywajmy wykonywanie operacji związanych z obsługą dokumentów ubezpieczeniowych nie należy do najbardziej pasjonujących zajęć - i aż się prosi, aby te działania zautomatyzować. Zrozumiałbym taki zakaz , gdyby alternatywnie wprowadzono możliwość korzystania z API - ale niestety nie natrafiłem na ślad takiej funkcjonalności w regulaminie.