"Ban" dla robotów - czyli historia pewnej robotyzacji

Kategoria II

W dobie podejmowania szeregu działań pomocowych ze strony dostawców narzędzi do automatyzacji / robotyzacji w czasie pandemii warto zwrócić uwagę na nietypową sytuację, która miała miejsce w Stanach Zjednoczonych pod koniec kwietnia 2020. Poinformował o niej serwis informacyjny The Register.

Dwie amerykańskie instytucje rządowe - Ministerstwo Skarbu (US Treasury) oraz Small Business Administration (SBA) pracują nad „Programem ochrony wypłat”, który jest dedykowany mniejszym amerykańskim firmom. Celem programu jest wsparcie tych podmiotów, aby były one w stanie wypłacić swoim pracownikom pensje podczas kryzysu COVID-19. Program ma na celu administrowanie pożyczkami o wartości 175 miliardów dolarów, każda o wartości do 10 milionów dolarów, udzielanymi przez pożyczkodawców z sektora prywatnego, które są gwarantowane przez rząd USA.

Aby przyspieszyć realizację procesów po stronie pożyczkodawców (w tym przypadku są to banki), kilku dostawców technologii RPA - w tym UiPath, Blue Prism i Automation Anywhere - dostarczyło im roboty programowe, aby pożyczkodawcy mogli wprowadzić dane z wniosków kredytowych, otrzymywanych od podmiotów zainteresowanych włączeniem się do programu.

Co się okazało? Roboty programowe tak skutecznie (czytaj: szybko) wprowadzały wnioski pożyczkodawców, że 27 kwietnia zablokowały dedykowany system udostępniony przez Small Business Administration. Nastąpiło jego przeciążenie.

W rezultacie SBA zakazała używania narzędzi RPA przez pożyczkodawców. Agenda rządowa wskazała, iż narzędzia RPA zbyt mocno obciążają udostępniony system i zmniejszają jego możliwości. Dodatkowo zwróciła uwagę, że bez narzędzi RPA system przyjmujący wnioski będzie bardziej niezawodny i dostępny, a cała procedura obsługi wniosków stanie się sprawiedliwa dla wszystkich małych firm.

Jednocześnie SBA cały czas dopuszcza bezpośrednią wymianę pomiędzy systemami pożyczkodawców a udostępnionym rozwiązaniem z wykorzystaniem interfejsów API.

Oczywiście pojawia się pytanie jak roboty programowe pożyczkodawców zostały przygotowane, ale również istotne jest zagadnienie przygotowania serwerów administracji publicznej do gwałtownego wzrostu obciążenia.