Kolejne przejęcie na rynku RPA - Automation Anywhere kupuje FortressIQ

Kategoria II
Kolejne przejęcie na rynku RPA - Automation Anywhere kupuje FortressIQ

Automation Anywhere - jeden z głównych graczy na rynku Robotic Process Automation (Zrobotyzowanej Automatyzacji Procesów / Robotyzacji Procesów Biznesowych) ogłosił właśnie, że kupuje FortressIQ z siedzibą w San Francisco, która zajmuje się eksploracją procesów biznesowych (Process Mining).

Wraz z przejęciem FortressIQ, Automation Anywhere rozwinie swoją działającą natywnie w chmurze platformę do automatyzacji Automation 360 o bazujące na mechanizmach sztucznej inteligencji mechanizmy wykrywania procesów, które mają potencjał do automatyzacji. FortressIQ od samego początku specjalizował się bowiem w rozwiązaniach "Process Intelligence", rozumianych jako automatyczne, ciągłe pozyskiwanie danych procesowych na dużą skalę, co pozwalało na zapewnienie szybkiego, przejrzystego i dokładnego wglądu w aktualny stan procesów przedsiębiorstwa.

Mój komentarz, dlaczego jest to ważne: To przejęcie z perspektywy wdrożeń z zakresu RPA w Polsce teoretycznie nie wydaje się kluczowe. Wynika to z faktu, że zarówno Automation Anywhere jak i FortressIQ mają bardzo słabą pozycję (AA próbowało zaistnieć u nas na rynku, ale finalnie wycofało się praktycznie z tej części Europy). Natomiast pokazuje on trend, że również dla dostawców RPA process mining jest ważny. Dowidzi tego chociażby fakt przejęcia jakiś czas temu przez UiPath firmy Process Gold.