Najnowszy raport Forrester'a - fala zmian wśród dostawców Robotic Process Automation

Kategoria II
Najnowszy raport Forrester'a - fala zmian wśród dostawców Robotic Process Automation

Firma analityczna Forrester opublikowała na dniach najnowszą wersję swojego corocznego raportu: "The Forrester Wave™: Robotic Process Automation, Q1 2021".

W tej edycji analitycy Forrestera wybrali 14 najważniejszych dostawców narzędzi RPA (z ponad 200) - Automation Anywhere, Blue Prism, Cyclone Robotics, Datamatics, EdgeVerve, Hyland, Kofax, Kryon, Microsoft, NICE, Pegasystems, SAP, UiPath i WorkFusion - oraz dokonali pogłębionej oceniały uwzględniając szereg parametrów, zgrupowanych w trzech kategoriach - obecna oferta, strategia, obecność na rynku.

Co wynika z przeprowadzonych analiz? Widać, że rynek narzędzi RPA ulega daleko idącym zmianom, które przyspieszyły w przeciągu ostatnich 12 miesięcy. Pozycję lidera utrzymał UiPath. Także do liderów zaliczany jest ciągle Automation Anywhere.

Ale już Blue Prism oraz Workfusion zaliczyli dość zauważalne spadki. Dotyczy to zwłaszcza BluePrism - firmy, której przypisuje się stworzenie terminu "Robotic Process Automation" i która od zawsze zaliczana była we wszystkich możliwych raportach do liderów. Obecnie spadła do pozycji "silny wykonawca" (Strong Performer). Niektórzy wieszczą, że Blue Prism stanie się drugą Nokią.

Natomiast Workfusion jest na pograniczu - między silnym wykonawcą a liderem.

Kto jest wygranym tegorocznego zestawienia? Na pewno Microsoft, który zostały zaliczony do grona liderów. Innym wygranym jest dość popularny w Polsce Nice (używa go m.in. Orange oraz Link4).

Wydaje się również, że na rynku RPA w najbliższej przyszłości mogą "namieszać" SAP (którego pozycja wzmocniła się po przejęciu w 2019 r. Contextora) oraz Pega (bardzo mało popularna w Polsce - korzysta z niej m.in. Uniqa). W tegorocznym zestawieniu są zaliczani do silnych wykonawców. 

Mój komentarz, dlaczego jest to ważne: Wejście na rynek dostawców RPA Microsoft bardzo zmieni także nasz rynek. W Polsce działa kilku producentów narzędzi RPA. Należy bardzo uważnie patrzeć na możliwość dalszego ich rozwoju i potencjał na zwiększanie się bazy klientów (bo to warunkuje dalsze ich funkcjonowanie).