Przejęcie za 130 mln USD na rynku Robotic Process Automation - Blue Prism kupuje Thoughtonomy

Kategoria II
Przejęcie za 130 mln USD na rynku Robotic Process Automation - Blue Prism kupuje Thoughtonomy

Blue Prism - firma z pierwszej trójki dostawców narzędzi RPA - ogłosiła właśnie, że kupuje  Thoughtonomy. Cena przejęcia wynosi 130 milionów USD (100 milionów funtów). 

Thoughtonomy wykorzystuje platformę Microsoft Azure, aby dostarczać cyfrowych pracowników (virtual workforce) w modelu SaaS.

Blue Prism ogłosił, że dzięki temu przejęciu klienci otrzymają dostęp do w pełni zintegrowanych rozwiązań związanych z robotyzacją procesów biznesowych, które będą wykorzystywać elementy sztucznej inteligencji - take jak rozpoznawanie obrazu, przetwarzanie języka naturalnego (NLP) i uczenie maszynowe.

Dodatkowo planowane jest połączenie cyfrowych kanałów kontaktu z klientami (takich jak chatboty i formularze internetowe) z oferowanym przez Thoughtonomy cyfrowym Menedżerem ds. Pracowników AI - IADA.

Wydaje się, że takie przejęcie zdecydowanie wzmocni pozycję Blue Prism. Jest to jedna z najdłużej działających firm w obszarze RPA i ma ugruntowaną pozycję. Jednak część analityków rynku RPA zaczęło narzekać, że jej rozwój jest zbyt wolny w stosunku do działań konkurencji - zwłaszcza UiPath. Teraz, dzięki temu przejęciu, Blue Prism nadgania te zaległości.

Jedno jest pewne - na rynku RPA zaczyna robić się ciekawie, a zanosi się, że jest to dopiero jedna z wielu konsolidacji.