Zapraszam na moje wystąpienie podczas konferencji Państwo 2.0: Czy czeka nas los gotowanej żaby, czyli co mówi robonomika o nadejściu ery robotów w sektorze usług?

Kategoria II
Zapraszam na moje wystąpienie podczas konferencji Państwo 2.0: Czy czeka nas los gotowanej żaby, czyli co mówi robonomika o nadejściu ery robotów w sektorze usług?

Żaba włożona do garnka z wrzącą wodą od razu z niego wyskoczy. Ta sama żaba umieszczona w garnku z letnią wodą, którą będziemy powoli podgrzewać, będzie w nim siedzieć, aż się ugotuje. Wszyscy śmiejemy się z tych żab. Tymczasem badania socjologów wskazują, że całe społeczeństwa działają w podobny sposób. Nie dostrzegamy i nie doceniamy drobnych zmian rozciągniętych w czasie, których skutki nie są widoczne bezpośrednio. Zajęci bieżącymi obowiązkami wolimy przyjąć, że jeśli czegoś nie widzimy, to znaczy, że tego nie ma, lub nie warto się tym przejmować. 

Dotyczy to również postępującej automatyzacji i robotyzacji - nie tylko przemysłu, ale przede wszystkim sektora usług. Jeżeli w natłoku szumu medialnego przebije się w tym obszarze jakiś komunikat, to brzmi on mniej więcej tak: „roboty zabiorą nam pracę” albo wręcz „ludzie nie będą więcej potrzebni – zastąpi nas sztuczna inteligencja”. Ponieważ nic takiego tu i teraz się nie dzieje (a często jest wręcz przeciwnie – coraz trudniej jest znaleźć dobrego pracownika) przestajemy się przejmować tym co mówią i piszą na ten temat.

A tymczasem krok po kroku zaczyna się pełzająca rewolucja, której skutki – bezpośrednio lub pośrednio – odczujemy wkiku najbliższych latach.

O tym, w jaki sposób przygotować się do tej rewolucji – zarówno z perspektywy całego państwa, jak i poszczególnych organizacji będę mówił podczas drugiego dnia konferencji Państwo 2.0. Konferencja ta jest organizowana już od 8 lat przez międzynarodowy koncern wydawniczy IDG. W tym roku odbędzie się ona w dniach 22-23 lutego w Warszawie w Centrum Konferencyjnym POLIN.

Szczegółowe informacje o konferencji: https://www.computerworld.pl/konferencja/Panstwo2018