Czy Open Source zmieni rynek RPA - czyli pomysł firmy Robocorp z San Francisco

Kategoria II
Czy Open Source zmieni rynek RPA - czyli pomysł firmy Robocorp z San Francisco

Rynek RPA jest niezwykle gorącym (według firmy Gartner to najszybciej rosnący segment oprogramowania dla przedsiębiorstw), ale i tłocznym (według zestawienia Robonomika.pl jest dostępne na nim blisko 100 narzędzi) segmentem oprogramowania. Są dostępne rozwiązania bardzo profesjonalne - takie jak UiPath, AutomationAnywhere, BluePrism. Są rozwiązania mniejsze - takie jak WorkFusion. Część firm szuka swojej niszy (np. koncentrując się na integracji z Front Officem - jak NICE). Są także dostawcy lokalni (np. w Polsce WizLink). Czy jest szansa zaistnieć, na tak zatłoczonym rynku?

W tym miejscu pojawia się startup z San Franciso - Robocorp. Niedawno pozyskał on od grupy inwestorów 5.6 mln USD (i to w rundzie seedowej - w przeliczeniu na PLN jest to około 20 mln zł, czyli środki o jakich większość polskich startupów na tym etapie mogłaby pomarzyć). Inwestorom przewodzi fundusz Benchmark. Dodatkowo wśród nich są: Slow Ventures, firstminute Capital, Bret Taylor (prezydent w firmie Salesforce) i szef Docker'a  - Rob Bearden.

Robocorp ma prosty pomysł. Chce wejść na bardzo szybko rosnący rynek z narzędziem oferowanym w modelu open source. Narzędzie ma być głównie dedykowane do programistów i być oferowane nieodpłatnie.

Od strony technologicznej narzędzie opierać się na Robot Framework - projekcie typu open source, który pierwotnie został opracowany na potrzeby automatyzacji testów.

Na czym firma planuje zarabiać? Planuje oferować usługi robotyzacji w chmurze, aby jeszcze bardziej ograniczyć złożoność korzystania z narzędzi typu RPA. Dodatkowo chce dostarczać odpłatnie bardziej zaawansowane funkcje - takie jak bezpieczeństwo, zarządzanie tożsamością i dostępem itp.

Robocorp zamierza wykorzystać pozyskane pieniądze, na zatrudnianie nowych pracowników i kontynuację skalowania produktu w chmurze, pracując jednocześnie nad zbudowaniem społeczności open source skoncentrowanej wokół narzędzia.

Czy firmie się uda? Tak jak pisałem, rynek jest bardzo konkurencyjny. Duzi dostawcy weszli do globalnych korporacji. Dodatkowo pojawił się na rynku RPA Microsoft. Ale z drugiej strony, są całe obszary, które są bardzo czułe na cenę - a rozwiązania open source nie wymagają ponoszenia opłat licencyjnych i zapewniają dużą swobodę tworzenia...