Jak podejść do oszacowania ROI z wdrażania RPA?
Po początkowym zachwycie nad koncepcją zrobotyzowanej automatyzacji procesów biznesowych (wywołaną np. błyskotliwą prezentacją sprzedażową przeprowadzoną przez któregoś z dostawców rozwiązań RPA) pojawia się refleksja: czy mi/nam się to opłaca - czyli jak skonstruować business case dla RPA?
Dziś nie mogę (jeszcze) przedstawić uniwersalnego narzędzia do oszacowania ROI (zwrotu z inwestycji) w narzędzia klasy RPA. Można jednak zidentyfikować najistotniejsze aspekty kosztowe oraz potencjalne korzyści, które rodzi wdrożenie rozwiązania klasy RPA.
Idea konstruowania business case przy wdrażaniu rozwiązań RPA bazuje na jednym założeniu: RPA wdrażamy głównie po to, aby zaoszczędzić na (coraz wyższych) kosztach pracy - a więc będziemy dążyć do redukcji liczby etatów.
Poniżej przedstawiam ramową ścieżkę konstruowania business case dla RPA.
Jeżeli nie masz jeszcze konta - załóż je (jest to całkowicie nieodpłatne).
Komentarze do wpisu
Według doświadczeń naszej…
Według doświadczeń naszej firmy -
Większa powtarzalność efektów pracy (lepsza standaryzacja i często mniejsza liczba błędów podczas realizacji poszczególnych działań) to jest bajka. Robot działa identycznie szybko jak człowiek, a trzeba pamiętać że to tylko na tzw. "happy flow". Wyjątki i ich obsługa pochłaniają w wypadku robota więcej czasu niż bez niego.
Dodaj komentarz