Jak ugryźć struclę, czyli co zrobić z systemami legacy - III seminarium z cyklu SPARTA
Tym razem zapraszam na III edycję seminarium SPARTA (odbędzie się ono 30 maja), na której NIE BĘDZIEMY mówić o rzeczach, które są nowe, fajne i cool. Wręcz przeciwnie. Będziemy chcieli porozmawiać o „struclach”, rozumianych jako systemy legacy, które zaczynają stanowić istotną barierę w rozwoju firm.
Praktycznie każda większa organizacja dorobił się już co najmniej jednej „strucli”. Zazwyczaj jest to średni lub duży system, który został napisany kilka-kilkanaście lat temu i od tego czasu mocno się rozrósł (jeżeli chodzi o zakres funkcjonalności). Obecnie nie istnieje jego aktualna dokumentacja, kod źródłowy jest co najwyżej średniej (jak nie słabej) jakości, zastosowana architektura nie jest zgodna z żadnymi wzorcami projektowymi, technologia w której ten system został stworzony swoje lata świetności ma już dawno za sobą, zaczynają występować problemy z dostępem do zasobów ludzkich mogących rozwijać ten system, czas wprowadzania zmian w tym systemie zaczyna się mocno wydłużać, nie mówiąc o braku możliwości automatyzacji procesu wytwórczego systemu….
Z drugiej strony biznes, pomimo swoich ciągłych narzekań, przyzwyczaił się już do tego systemu, ceni jego silne dopasowanie do specyfiki firmy (co realizowane jest albo bezpośrednio – za pomocą jego kastomizacji, albo za pomocą dziesiątków mniejszych i większych aplikacyjek, którymi on obrósł przez ostatnie lata, albo i tego i tego), ceni stosunkową stabilność rozwiązania (chociaż pracuje ono z roku na rok coraz wolniej).
I w którymś momencie pojawia się pytanie – co dalej w takiej sytuacji? Są różne strategie postępowania – od niedostrzegania problemu do uruchomienia wielkiego programu transformacyjnego. Jedno jest pewne – praktycznie każda z nich, w przypadku niepowodzenia, może zakończyć się uwolnieniem potencjału aktualnego dyrektora IT na rynek.
Pomimo, iż na pierwszy rzut oka zagadnienie „strucli” jest odległe od automatyzacji i robotyzacji biznesu, to jednak będziemy chcieli o nim dyskutować podczas III edycji seminarium SPARTA. Okazuje się bowiem, że strucle stanowią w wielu wypadkach wąskie gardo w procesie cyfrowej transformacji firm…
Oczywiście udział w tej edycji spotkania jest nieodpłaty (poza przedstawicielami firm IT/doradczych/outsourcingowych oraz sektora publicznego). Zapewniamy także lunch i przerwę kawową oraz komplet materiałów.
Ale jest małych haczyk?. Tym razem, aby wziąć udział w spotkaniu trzeba podzielić się podczas spotkania doświadczeniami ze swojej organizacji – jak Państwo radzicie sobie z takimi zagadnieniami. W praktyce oznacza to przygotowanie i omówienie kilku-kilkunasto-slajdowej prezentacji na seminarium. Mam świadomość, że z jednej strony jest to pewnego rodzaju bariera uczestnictwa w seminarium. Ale sądzę, że pozwoli to zgromadzić osoby naprawdę zainteresowane tą problematyką, które na co dzień borykają się u siebie z takimi struclami.
Zainteresowanych udziałem w seminarium zapraszam do bezpośredniego kontaktu ([email protected]).