Czy rodzi się game changer na rynku RPA i dlaczego wielka czwórka powinna się bać?

Kategoria II
Czy rodzi się game changer na rynku RPA i dlaczego wielka czwórka powinna się bać?

Zgodnie z definicją zaczerpniętą ze słownika angielsko-angielskiego udostępnionego przez Cambridge University termin "game changer" ma dwa znaczenia: 1. "something or someone that affects the result of a game very much" oraz 2. "something such as a product or event that affects a situation or area of business very much". Stawiam tezę, że takim game changer'em dla rynku RPA będzie wejście na niego (i to z dużą siłą) firmy Microsoft.  W tym momencie wyobrażam sobie protesty / uśmiechy sprzedawców innych topowych narzędzi RPA, ale...

Dlaczego tak twierdzę? Wpłynęło na to kilka czynników. Po pierwsze w maju 2020 r. zakup przez Microsoft Softomotive pozwolił na pozyskanie technologii umożlwiającej zmniejszenie dystansu do obecnych liderów RPA (oczywiście nie jest ona jeszcze tak doskonała, tak uniwersalna jak ma to miejsce w innych firmach - ale tempo rozwoju jest niesamowite - w tym miejscu wystarczy przytoczyć cytat odnoszący się Power Automate z najnowszego raportu Forrestera dotyczącego rozwiązań RPA (marzec 2021): "Compared with earlier versions, significantly more environments, such as AS/400, Citrix, and a broader set of browsers, are accessible for the designer"). Po drugie ostatnie działania cenowe tej firmy mogą być zabójcze dla wielu mniejszych dostawców RPA (a i wieloletni liderzy rynku nie mogą czuć się zbyt pewnie).

Czy widać efekty tych działań (zwłaszcza tego pierwszego, bo na drugie trzeba będzie jeszcze trochę poczekać, gdyż jest to na prawdę świeży temat)? Tak! Wystarczy przeanalizować wyniki badań przeprowadzonych pod koniec zeszłego roku przez HfS Research wśród 400 firmy z listy Global 2000. Pytanie zadane przez firmę analityczną  brzmiało - kto jest głównym Waszym dostawcą rozwiązań RPA? Wyniki mówią same za siebie:   

  • UiPath - 29%
  • Microsoft/Softomotive  - 23%
  • SAP / Contextor - 22%
  • Blue Prism - 22%
  • Automation Anywhere - 21%
  • Pegasystems - 20%
  • NICE - 15%  

O ile pierwsza pozycja UiPath nie dziwi (przy czym chyba firma czuje już oddech MS na plecach), to fakt że Microsoft/Softomotive przeskoczył (w rok!) Blue Prism oraz Automation Anywhere powinno dać wielu osobom do myślenia. Zarówno klientom jak i pozostałym dostawcom technologii RPA.