Przejęcie Blue Prism - to nowy początek czy początek końca?

Kategoria II
Przejęcie Blue Prism - to nowy początek czy początek końca?

Jedna z ikon rynku RPA, czyli angielska firma Blue Prism, została ostatecznie przejęta w marcu 2022 przez amerykańskie przedsiębiorstwo SS&C Technologies (i finalnie zniknęła z londyńskiej giełdy).

Cena zakupu Blue Prism 1,24 miliarda funtów (1,65 miliarda dolarów). Oferta SS&C (w wysokości 1275 pensów za akcję Blue Prism) przewyższyła konkurencyjną ofertę  funduszu private equity Vista, która wynosiła 1250 pensów za akcję.

Szef Blue Prism, Jason Kingdon, stwierdził, że połączenie z SS&C zapewni dostęp do „znaczących zasobów kapitałowych i środków na badania i rozwój", ale także umożliwi dostęp do bazy blisko 20 000 klientów SS&C.

W momencie przejęcia Blue Prism posiadał  około 2,000 klientów w 170 krajach. W Polsce jego pozycja jest bardzo mocna (z moich badań z 2021 r. wynika, że było to 3 co do popularności narzędzie - po UiPath oraz MS Power Automate). Z Blue Prism korzystają  głównie banki, ubezpieczyciele oraz firmy SSC / BPO.

Jednocześnie należy mieć świadomość, że o ile jeszcze 3 lata temu rozwiązania Blue Prism były absolutnym liderem (dzieliły często wiodące pozycje w różnych raportach z UiPath), to obecnie coraz częściej mówi się, że Blue Prism zaczął odstawać od topowych rozwiązań do robotyzacji procesów. Gartner w swoim Magicznym Kwadracie za rok 2021 umieścił Blue Prism na pograniczu Lidera i Challenger'a - co było swego rodzaju degradacją dla tego dostawcy. Na blogach i w mediach społecznościowych można było spotkać się z opinią, że Blue Prism w 2022 r. zostanie usunięty z "prawego górnego kwadratu" czyli z obszaru zarezerwowanego dla liderów rynkowych.

Czy nowy właściciel da "nowe życie" Blue Prism? Przyznam się, że musiałem sprawdzić czym zajmuje się firma SS&C Technologies. SS&C została założona w USA w 1986 r. (!). Ma w swojej ofercie platformę do inteligentnej automatyzacji (SS&C), ale zdaniem przedstawicieli SS&C rozwiązania Blue Prism są  doskonałym uzupełnieniem ich oferty. SS&C chce je oferować swoim klientom (a jak pisałem wcześniej ma ich około 20 000).

Z drugiej SS&C jest raczej firmą outsourcingową, niż typowym dostawcą rozwiązań RPA. Na ich stronie można przeczytać, że: SS&C to "Największy na świecie administrator funduszy hedgingowych i private equity, a także największy agent transferowy funduszy inwestycyjnych. Unikalny model biznesowy SS&C łączy kompleksową wiedzę specjalistyczną w zakresie usług finansowych z oprogramowaniem i rozwiązaniami, aby obsługiwać nawet najbardziej wymagających klientów z branży usług finansowych i opieki zdrowotnej". W praktyce może się okazać, że rozwój Blue Prism będzie nakierowany na obsługę klientów najważniejszych dla SS&C.

Cóż, zobaczymy za rok, jaki będzie efekt tego przejęcia.