PZU z nagrodą Efma Insurance Awards 2019 za wdrożenie robotyzacji procesów biznesowych

Kategoria II
PZU z nagrodą Efma Insurance Awards 2019 za wdrożenie robotyzacji procesów biznesowych

PZU zdobyło główną nagrodę w konkursie Efma & Accenture Insurance Awards 2019 w kategorii „Workforce transformation”. Jury doceniło wdrożenie kompleksowe podejście do implementacji robotyzacji procesów w największym polskim ubezpieczycielu. Działania te prowadzone były w ramach projektu Aros.

Efma to międzynarodowa organizacja non-profit założona w 1971 roku przez banki i firmy ubezpieczeniowe. Zrzesza ponad 3 300 firm ze 130 krajów. Członkami Efmy jest ponad 80 proc. największych europejskich instytucji finansowych.

Projekt Aros prowadzony jest w PZU od 2017 roku. Jego celem był wybór oraz wdrożenie najbardziej efektywnych i optymalnych kosztowo rozwiązań RPA. W pierwszym etapie zespół projektowy wdrożył robotyzację w sześciu procesach back office i front office oraz rozpowszechnił wiedzę na temat robotyki wewnątrz organizacji. Następnie zrealizowano wdrożenie kolejnych dziesięciu procesów biznesowych, a także zbudowano wewnętrzne kompetencje do utrzymania i rozwoju robotyki w przyszłości.
Obecnie styczność z pracą RPA ma blisko 2 300 pracowników w samym obszarze obsługi szkód i świadczeń w PZU. Robotyzacja procesów obejmuje swoją aktywnością 5 obszarów biznesowych, działa w 7 głównych systemach Grupy PZU i wykonuje około 257 000 operacji miesięcznie. Dzięki jej zastosowaniu udało się m.in. skrócić czas obsługi zgłoszeń klientów przyspieszyć realizację powtarzalnych zadań oraz poprawić jakość danych.

Roboty pomagają pracownikom PZU przy obsłudze szkód masowych i błyskawicznym wypłacaniu zaliczek dla poszkodowanych, migrują dane między systemami informatycznymi oraz realizują niektóre z dodatkowych płatności. W trakcie robotyzacji jest następnych kilka procesów.