Zamykamy rozwój Zestawienia polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu

Kategoria II
Zamykamy rozwój Zestawienia polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu

Postanowiliśmy przeprowadzić wiosenne porządki na serwisie Robonomika.pl. Jednym z elementów tych porządków jest podjęcie decyzji o zaprzestaniu rozwoju Zestawienia polskich liderów wdrażania rozwiązań do automatyzacji i robotyzacji biznesu.

Dlaczego podjęliśmy taką decyzję?

Zestawienie to od samego początku (czyli od 2018 r.) przedstawiało firmy działające w Polsce, które jako liderzy wdrażają u siebie zaawansowane narzędzia automatyzacji i robotyzacji biznesu. Dziedzinę takich narzędzi traktowaliśmy w tym zestawieniu bardzo szeroko, zaliczając do niej zarówno rozwiązania klasy RPA (Robotic Process Automation), ale także chatboty czy voiceboty.

Zestawienie to miało stanowić inspirację dla przedsiębiorstw, które jeszcze się wahają, czy warto wejść w tego typu rozwiązania. My od samego początku uważaliśmy, że warto - ale zawsze łatwiej jest, kiedy się popatrzy, kto już wykorzystuje robotyzację procesów :). Dlatego w ostatniej (6-tej) aktualizacji zestawienia (z lutego 2020 r.) na liście znalazło się ponad 200 wdrożeń. 

Jednocześnie od samego początku tego materiału mieliśmy świadomość, że za kilka lat takie zestawienie nie będzie miało racji bytu. Nikt już dziś nie robi listy przedsiębiorstw, które wdrożyły u siebie narzędzie klasy ERP II - jest to obecnie po prostu standard (przynajmniej w dobrze zarządzanych przedsiębiorstwach), a nie wyróżnik i źródło przewagi konkurencyjnej. Przypuszczaliśmy, że to samo stanie się z narzędziami do automatyzacji / robotyzacji - że za kilka lat rozwiązania te ulegną utowarowieniu.

Tak, jak pisałem wcześniej ostatnia aktualizacja listy miała miejsce w lutym 2020 r. Co się zmieniło od tego czasu - czyli przez ostatnie 12 miesięcy? Przede wszystkim coraz więcej firm przekonało się, że warto inwestować w robotyzację. I nie są to pojedyncze podmioty, ale całe branże. Na pewno liderami w tym obszarze są bankowość i ubezpieczenia, telekomunikacja oraz firmy BPO / SSC. Widzimy już podmioty z tych sektorów które mają 100 i więcej zrobotyzowanych procesów. Pandemia przyspieszyła robotyzację także w innych sektorach - logistyce, handlu, e-commerce. Mam więc faktycznie do czynienia z wystąpieniem zjawiska utowarowienia. Napiszę wręcz przewrotnie, że teraz łatwiej byłoby łatwiej stworzyć listę branż-maruderów ;) - takich jak samorządu, administracja rządowa czy większość (państwowej) ochrony zdrowia.

To co na pewno będziemy rozwijać, to listę wdrożeń referencyjnych dostawców robotów oraz chatbotów / voicebotów. Uważamy bowiem, że pomoże ona zainteresowanym firmom w doborze efektywnych kooperantów.

A co Państwo sądzicie o naszej decyzji? Czy się z nią zgadzacie? Zapraszamy do jej komentowania.