Firma UiPath (dostawca rozwiązań RPA) pozyskała 153 milionów dolarów na dalszy rozwój

Kategoria II
Firma UiPath (dostawca rozwiązań RPA) pozyskała 153 milionów dolarów na dalszy rozwój

Firma UiPath poinformowała, że pozyskała 153 miliony USD finansowania (w ramach serii B) na dalszy rozwój od funduszy inwestycyjnych. Łącznie w w dwóch rundach pozyskała 183 miliony USD, a jej wartość przekroczyła 1 mld USD. Pokazuje to jak duży potencjał tkwi (z perspektywy inwestorów) w zaawansowanej automatyzacji i robotyzacji procesów biznesowych (por. Wykres 1).  

Firma UiPath została założona w roku 2015 i od samego początku specjalizuje się w rozwiązaniach RPA (Robotic Process Automation). Do roku 2017 firma miała mniej niż 100 klientów z całego świata. W ciągu 2017 ich liczbę udało się zwiększyć do ponad 700, co przełożyło się na 8-krotny wzrost przychodów. Nowi klienci firmy to m. in. BMW Group, Dairy Farm Group, Dentsu Inc., Huawei i Sumitomo Mitsui Financial Group. Dodatkowo UiPath udało się zbudować społeczność ponad 120 000 deweloperów RPA na całym świecie. Firma udostępnia wersję community (nieodpłatną) swojego produktu, dodatkowo prowadzi Akademię UiPath (UiPath Academy) oraz umożliwia uzyskanie certyfikatów przez deweloperów.

 

Wykres 1. Wybrane inwestycje (w mln dolarów) funduszy Venture Capital w dostawców rozwiązań RPA
Źródło: Opracowanie własne na podstawie informacji producentów
Uwaga: Wykres jest aktualizowany na bieżąco (tj. po otrzymaniu informacji o każdej nowej inwestycji w dostawcę)

Pozyskane środki zostaną wykorzystane do rozwoju produktów firmy, w szczególności w obszarze innowacji. UiPath planuje poszerzyć zakres zastosowania algorytmów uczenia maszynowego (ML) i sztucznej inteligencji w swoich produktach oraz połączyć je z robotyzacją procesów. 

Dodatkowo UiPath będzie kontynuował ekspansję na nowe rynki geograficzne. Obecnie firma zatrudnia ponad 590 specjalistów w 14 krajach. Firma planuje otworzyć swoje oddziały w Amsterdamie, Houston, Monachium, Paryżu, Seulu i Waszyngtonie.

Inwestorem rundy A był Accel. Dodatkowo w rundzie B dołączyli do niego CapitalG oraz Kleiner Perkins Caufield & Byers. Inwestorzy zalążkowi UiPath Early Eastern's Digital East Fund, Credo Ventures i Seedcamp również uczestniczyli w sposób znaczący w tej rundzie finansowania.