Podsumowanie i slajdy z seminarium DARWIN'2019 (Demokratyzacja automatyzacji i robotyzacji w tworzeniu innowacji cyfrowych)

Kategoria II
Podsumowanie i slajdy z seminarium DARWIN'2019 (Demokratyzacja automatyzacji i robotyzacji w tworzeniu innowacji cyfrowych)

Czwartego lipca 2019 r. miałem przyjemność gościć w murach SGH - w ramach seminarium DARWIN'2019 - łącznie blisko 200 osób zainteresowanych automatyzacją i robotyzacją. Dzięki 26 fantastycznym prelegentom (którym serdecznie dziękuję) udało się przeprowadzić 15 wykładów i 6 warsztatów.

Możecie Państwo pobrać wszystkie prezentacje, które były prezentowane na seminarium. Są one dostępne na końcu tego wpisu (wymagane jest zalogowanie się do serwisu Robonomika.pl na nieodpłatne konto gold; jeżeli go Państwo nie macie, proszę kliknąć tutaj, aby je utworzyć).

Podczas trwania spotkania wyłonił się obraz bardzo zróżnicowanego podejścia do wdrażania zaawansowania automatyzacji i robotyzacji przedsiębiorstw.

W wielu organizacjach automatyzacja i robotyzacja jest realizowana przez wewnętrzne działy (nie konsultantów zewnętrznych, od których zwykle się zaczyna przygodę z robotyzacją, ale stosunkowo szybko przechodzi się na rozwój wewnętrznych kompetencji), umieszczone po stronie jednostek biznesowych/operacji. Tylko w niektórych przypadkach za robotyzację odpowiadają komórki zlokalizowane po stronie działów IT (chociaż warto zauważyć, że trend przenoszenia jednostek odpowiedzialnych za RPA z biznesu na stronę IT nasila się - zwłaszcza kiedy zespoły robotyczne rozrosną się). Bardzo interesującym przykładem lokalizacji działu robotycznego jest firma Link4, która umieściła go w obszarze innowacji.

Dodatkowo w ramach seminarium przeprowadziłem badania nt. wynagrodzeń wśród specjalistów RPA. Ich wyniki już udostępniłem na serwisie Robonomika.pl.

Mam nadzieję, że udostępnione poniżej materiały będą dla Państwa inspirującą lekturą.