Podsumowanie subiektywnej prognozy dotyczącej 15 przepowiedni co nas czeka w Polsce w obszarze robotyzacji biznesu w 2021 r.
Analogicznie, jak w latach wcześniejszych, tak i obecnie przygotowałem podsumowanie 15 prognoz, które sformułowałem na początku 2021 r., a które dotyczyły kierunków rozwoju robotyzacji biznesu w ciągu ostatnich 12 miesiący w Polsce.
Wówczas moment tworzenia prognozy był na tyle specyficzny, że nikt wówczas nie wiedział jak rozwinie się pandemia Covid-19 - czy zostanie ona opanowana, czy raczej wirus zmutuje i będzie go ciężko opanować (vide film Rozdzieleni). Tutaj chyba ciągle jesteśmy w stanie zawieszenia. W Polsce z powodu Covid (pośrednio i bezpośrednio) zmarło od początku pandemii bez mała 100.000 osób, a na horyzoncie mamy nowy wariant wirusa. Z drugiej strony dostępne są szczepionki (które jednak słabo działają na omikron).
Ale przechodząc do podsumowania prognoz, które poczyniłem na początku 2021 r.
- Generalnie (prawie) wszystkie trendy z roku 2020 będą występować w 2021 r. - tylko w jeszcze większym natężeniu - czyli będzie bardziej intensywnie w zakresie upowszechniania się robotyzacji, łączenia robotyzacji z OCR, łączenia robotyzacji z AI, stosowania voicebotów i chatbotów. Ale także sporo cześć firm wycofa się z robotyzacji (lub ją "ususzy") - bo stwierdzi, że jest to dla nich nieopłacalne. Mam wątpliwość odnośnie do wzrostu popularyzacji robotyzacji w sektorze publicznym.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 95%.
Komentarz: Chyba z tą prognozą udało mi się trafić blisko w 100% :). Duża grupa polskich firm bardzo silnie wchodzi w automatyzację procesów z wykorzystaniem robotów programowych. Część firm powoli (i po cichu) rezygnuje z robotyzacji. W polskim sektorze publicznym tylko pojedyncze jednostki wykorzystują roboty (brawo: Ministerstwo Finansów, Urząd Miasta Bydgoszczy!).
- Nastąpi rozwarstwienie w postrzeganiu robotyzacji - część firm zacznie faktycznie budować hybrydowe środowiska pracy (na które będzie składać się duża liczba robotów i ludzi), część firm pozostanie przy pojedynczych wdrożeniach robotów. W pierwszym wypadku zespoły wewnętrzne będą rozbudowywane, w drugim przypadku - wdrożenia będą przeprowadzać dostawcy zewnętrzni.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 95%.
Komentarz: Także z tą prognozą udało mi się trafić blisko w 100% :). Sporo firm buduje prawdziwie hybrydowe środowisko (na które składają się roboty, chatboty, voiceboty,.... i ludzie). W tym celu rozwija kompetencje wewnętrzne. Część organizacji pozostaje przy pojedynczych robotach i dostawcach zewnętrznych.
- Robotyzacja przekształci się w hiperautomatyzację - będzie to widoczne zarówno w ofercie produktowej dostawców, jak również w samy podejściu firm - zrozumieją one, że robotyzacja jest tylko jedną z metod automatyzacji i że warto łączyć różne podejścia do automatyzacji (oferowane przez różne produkty). Struktury organizacyjne zajmujące się robotyzacją, zostaną rozwinięte w kierunku hiperautomatyzacji. O swoje miejsce w firmach zaczną walczyć rozwiązania LowCode / NoCode.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 95%.
Komentarz: Również z tą prognozą udało mi się trafić blisko w 100% :). Hiperautomatyzacja jako koncepcja znalazła uznanie w polskich firmach - zwłaszcza dużych, które przygodę z robotyzacją zaczęły dawno temu. Rozpoczyna się łączenie narzędzi, rozbudowywanie struktur organizacyjnych. Popularność (powoli) zaczyna zdobywać LowCode / NoCode.
- Cześć firm zacznie dywersyfikować dostawców narzędzi do robotyzacji procesów (bo tak będzie taniej, a po drugie - bardziej elastycznie). Firmy zaczną się przyglądać rozwiązaniom open source do robotyzacji, ale nie znajdą one (jeszcze?) szerokiego zastosowania.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 60%.
Komentarz: Przyznam się - przestrzeliłem z tą prognozą. Firmy (jeszcze) nie dywersyfikują dostawców narzędzi do robotyzacji procesów. Z rozwiązań open source do robotyzacji na popularności zyskuje bardzo Python ;).
- W firmach, które zaczną na szeroką skalę stosować hiperautomatyzację umocni się znaczenie roli architekta ds. hiperautomatyzacji (trzeba będzie ogarnąć złożony stos technologiczny).
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 50%.
Komentarz: Przyznam się - przestrzeliłem również z tą prognozą. Zdecydowana większość firmy (jeszcze) nie ma architektów ds. hiperautomatyzacji. Ale zaczyna się za nimi rozglądać ;). Więc sądzę, że dużo rzeczy zadzieje się w tym obszarze w 2022 r. (widać to po zarobkach architektów).
- Część firm zacznie świadomie uzupełniać roboty pisane z wykorzystaniem komercyjnych narzędzi skryptami w Pythonie (bo tak będzie taniej, a czasami szybciej).
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 80%.
Komentarz: Tę prognozę oceniam jako dość trafną. Python (w badaniach przeprowadzonych w grudniu 2021) jest 2 co do popularności sposobem na automatyzację procesów.
- Coraz częściej podczas budowy robotów zaczną być wykorzystywane web services i bezpośrednie połączenia z bazą danych - nastąpi odejście od działania robota na poziomie graficznego interfejsu użytkownika. To jest łatwiejsze w utrzymaniu, ale wymaga większych kompetencji (i zgody działów IT / security).
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 80%.
Komentarz: Również tę prognozę oceniam jako dość trafną. Spora część firm stosuje połączenia z web services i z bazą danych. Pojawia się jednak kwestia wyższych wymogów kompetencyjnych niż przy klasycznym podejściu do budowy robotów (tj. z wykorzystaniem GUI).
- Demokratyzacja robotyzacji wejdzie na nowy poziom dojrzałości - dzięki przejściu w firmach z modelu narzędziowego na platformowy - co umożliwi łatwiejsze budowanie robotów przez biznes (przy zachowaniu nad tym odpowiedniego governance i bez powodowania zawału serca w działach bezpieczeństwa). Na pewno będą pomagać w tym dostawcy - tak jak np. UiPath ze swoim Studio X.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 50%.
Komentarz: Przyznaję się - byłem zbyt optymistyczny. Demokratyzacja stanie się tematem przewodnim w 2022 r (dzięki popularyzacji produktów Microsoft - w szczególności Power Automate).
- Zarobki w świecie robotyzacji zróżnicują się. Osoby piszące proste roboty, w jednym narzędziu będą musiały liczyć się z mniejszymi stawkami. Osoby znające różne technologie, umiejące je łączyć (i dodatkowo znające się na OCR / ML / integracjach) będą mogły liczyć na utrzymanie zarobków lub nawet lekki ich wzrost.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 90%
Komentarz: Badania, które przeprowadziliśmy w grudniu 2021 r. pokazują bardzo wyraźne zróżnicowanie stawek - przy czym różnice te zależą w dużej mierze od roli w organizacji i stażu. Inaczej zarabia deweloper, inaczej analityk, a jeszcze inaczej architekt.
- Generalnie wzrośnie dojrzałość robotyczna przedsiębiorstw (RQ) - firmy zaczną łączyć robotyzację ze zmianą organizacyjną (dotyczy to tych podmiotów, które robotyzację będą traktować jako narzędzie cyfrowej transformacji). Na pewno będzie to widoczne na wystąpieniach
podczas konferencji poświęconych RPA / BPA.Stan realizacji prognozy (subiektywny): 50%.
Komentarz: Przyznam się - chyba przestrzeliłem również tę prognozę. Część firm-liderów bardzo zwiększa swoją dojrzałość robotyczną, ale część drepcze w miejscu.
- UiPath będzie dalej na pierwszym miejscu jeżeli chodzi o popularność narzędzi do robotyzacji w Polsce, ale zacznie mu deptać po piętach Microsoft (już niedługo będzie miał równie szeroką ofertę produktową co UiPath, a ma większy worek z pieniędzmi :)).
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 90%.
Komentarz: Badania, które przeprowadziliśmy w grudniu 2021 r. pokazują bardzo wyraźne, że UiPath jest ciągle liderem, ale Microsoft wskoczył na drugie miejsce (przeskoczył BluePrism'a). Myślę, że w 2022 r. MS mocno podgoni różnicę do lidera (zgodnie z hasłem: CCC - Cena Czyni Cuda)
- Process Mining nie będzie mógł się przebić na masową skalę w polskich firmach (jesteśmy często za małymi podmiotami, aby opłacalne było przeprowadzanie u nich takich wdrożeń). Oczywiście pojedyncze implementacje będą miały - ale raczej na potrzeby prezentacji na konferencjach, niż w celu osiągnięcia rzeczywistych korzyści :). Game changer'em może być Microsoft ze swoim Process advisor.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 80%.
Komentarz: Prognoza praktycznie się spełniła Nie ma spektakularnych wdrożeń Process Mining w Polsce. Natomiast Microsoft ze swoim Process advisor nie stał się Game changer'em (jeszcze nie stał ;)).
- Roboty zaczną być stosowane szerzej w działach IT (do automatyzacji operacji IT).
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 20%.
Komentarz: Prognoza praktycznie się nie spełniła Nie ma spektakularnych wdrożeń robotów w działach IT.
- Język polski zostanie w dobrym stopniu opanowany przez voiceboty i chatboty. Dlatego kolejne duże polskie firmy zaczną decydować się na łączenie RPA i voicebotów. Średnie będą się jeszcze wstrzymywać z większymi inwestycjami w tym obszarze.
Stan realizacji prognozy (subiektywny): 50%.
Komentarz: Z roku na rok jest coraz lepiej jeżeli chodzi o opanowanie przez voiceboty i chatboty języka polskiego. Ale do ideału trochę jeszcze brakuje.
- Na 3 edycji konferencji HiperAutomatyzacja, która odbędzie się 23 lutego - uda nam się gościć ponad 1000 osób :) :) :).
Stan realizacji prognozy (subiektywny):
100%.
Komentarz: Prognozę przebiliśmy i to znaczenie. W HiperAutomatyzacji 3 uczestniczyło blisko 2200 osób :)
Dodaj komentarz