Zarobki menedżerów, analityków i deweloperów RPA w Polsce - wyniki badań poglądowych [edycja 2018]
Korzystając z licznego udziału osób zainteresowanych problematyką Robotic Process Automation (blisko 170) w seminarium RAKIETA'2018 zaprosiłem uczestników tego wydarzenia do podzielenia się informacjami na temat ich zarobków.
W tym celu poprosiłem słuchaczy RAKIETY, aby wypełnili bardzo prostą ankietę (oczywiście gwarantując pełną anonimowość). Pytałem się o zarobki netto (ile pieniędzy spływa średnio miesięcznie na konto; w przypadku umów B2B: jaka jest średnia wartość faktury wystawianej co miesiąc - uwaga: proszę przeczytać komentarz pod wpisem).
Dodatkowo można było określić, czy respondent jest:
- deweloperem RPA
- analitykiem RPA
- architektem RPA
- controllerem RPA
- menadżerem obszaru RPA
Łącznie wpłynęło ponad 60 ankiet, ale 14 z nich nie było poprawnie wypełnionych i te zostały odrzucone. W analizie uwzględniono 48 ankiet.
Dodatkowo okazało się, że zbyt mała liczba ankiet została wypełniona przez architektów RPA i controllerów RPA (pojedyncze ankiety), więcich również nie uwzględniono w analizie.
Na Rys. 1 przedstawiono wyniki dotyczące zarobków netto pozostałych grup. Na rysunku przedstawione są następujące informacje:
- Średnie wynagrodzenia w danej roli
- Mediany wynagrodzenia w danej roli
- Maksymalne wynagrodzenia w danej roli
- Minimalne wynagrodzenia w danej roli
Jeżeli nie masz jeszcze konta - załóż je (jest to całkowicie nieodpłatne).
Komentarze do wpisu
W moim odczuciu jest jeden…
W moim odczuciu jest jeden błąd merytoryczny badania:
"zarobki netto (ile pieniędzy spływa średnio miesięcznie na konto; w przypadku umów B2B jaka jest średnia wartość faktury wystawianej co miesiąc)"
Netto w przypadku UoP jest to zupełnie inne netto niż netto na FV w przypadku B2B.
Netto na FV musi zostać pomniejszone co najmniej o ZUS i następnie o podatek dochodowy 18-19%, czasem o koszty prowadzenia działalności np. księgowość. I dopiero otrzymujemy to co zostaje "na rękę" w rozliczeniu B2B.
Na dzień dzisiejszy 10000zł netto na FV to jest ok. 7400zł "na rękę" zakładając pełny ZUS.
Więc teraz trzeba by było przeliczyć odpowiedzi B2B, aby mieć rzetelny obraz wynagrodzeń "na rękę".
Dzień dobry, Bardzo dziękuję…
Dzień dobry,
Bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi na w/w aspekt. Pozwolę sobie dodać odpowiednie odniesienie do tego komentarza w samym wpisie.
Pozdrawiam,
Andrzej Sobczak
Przeliczenie netto u.o.p na…
Przeliczenie netto u.o.p na netto FV jest jeszcze bardziej skomplikowane niż opisał to p. Sobolewski. Po pierwsze ZUS może być dowolnie większy a podatek powinno się pominąć bo pracownik płaci go w obu opcjach etat/B2B.
Ja przyjmuję sobie współczynnik pensja pracownika\koszt firmy na 1.7-1.9. Tj netto pracownika (niechodzącego na L4) jest nawet dwa razy mniejsze niż rzeczywisty koszt pracodawcy; i to w kontekście samej pracy, bez kosztów stanowiska, księgowości/kadr etc.
Odnosząc się do przykładu, żeby wypłacić 7400 pracownikowi na rękę, pracodawca musi - w najprostszym przypadku - zrefakturować jego pracę w wysokości równej "kosztom pracodawcy" - w tym przypadku ~12700zł netto (vide kolumna "koszt pracodawcy" w dowolnym kalkulatorze płac)
Niestety nadal jest to wyidealizowane gdyż w zamian za 12700 kosztów miesięcznie pracodawca otrzymuje rocznie do "zrefakturowania" - w wyniku płatnego urlopu 26 dni - tylko ~1800 na ~ 2000 roboczogodzin w roku.
Stąd mamy współczynnik 1.9 = 12700/7400*2000/1800
Wielu pracodawców jest przekonanych że jak pracownik przechodzący na B2B powinien fakturować netto ekwiwalent swojej pensji brutto. Niestety jest to nieuczciwe wobec pracownika nawet jeśli dorzucimy mu płatny urlop i umówimy się na ekwiwalent w razie L4. Chośby dlatego że taki "pracownik B2B" dostanie dużo niższą emeryturę w przyszłości.
Dodaj komentarz