Mapa dostawców HiperAutomatyzacji 2022 - perspektywa światowa i polska

Kategoria II
Mapa dostawców HiperAutomatyzacji 2022 - perspektywa światowa i polska
 
,
 
Ten wpis jest przejrzaną i zaktualizowaną wersją materiału, który pierwotnie opublikowany został na tym serwisie w dniu 02-01-2022.

Nie wiem jak Państwo, ale sam zaczynam się powoli gubić w bogactwie dostawców, którzy deklarują że "narzędzia do hiperautomatyzacji". Dlatego przygotowałem "Mapę dostawców HiperAutomatyzacji 2022". Przy czym przez samą hiperautomatyzację rozumiem zastosowanie kombinacji szeregu narzędzi informatycznych, wzbogaconych - wszędzie tam gdzie jest to możliwe i zasadne - o mechanizmy uczenia maszynowego (szerzej: sztucznej inteligencji), mające na celu wzmocnienie potencjału pracowników (szerzej piszę o tym w tym wpisie).  

Klasyfikację w mapie oparłem o przygotowany wcześniej model referencyjny rozwiązań hiperautomatyzacji. Od razu zaznaczam, że nie odniosłem się do jego wszystkich kategorii z modelu referencyjnego - zdecydowałem się na te jego elementy, które są najbardziej kojarzone w Polsce z hiperautomatyzacją (łącznie jest 12 kategorii). Jednocześnie wykorzystanie modelu referencyjnego wykluczyło umieszczenie na tej mapie kategorii pod hasłem "Machine Learning" czy też "Analiza i wizualizacja danych". Uważam, że to są odrębne klasy produktów, które oczywiście współpracują z rozwiązaniami z zakresu hiperautomatyzacji.

Przy doborze poszczególnych dostawców (łącznie jest 112 dostawców) kierowałem się dwoma zasadami:

  • dostawca musi być uznawany jako wiodący w swojej kategorii z perspektywy zestawień globalnych firm analitycznych (takich jak Gartner czy Forrester);
  • albo jest to dostawca z Polski, oferujący rozwiązanie w danej kategorii (bardzo mi bowiem zależy na promocji polskich firm - uważam, że w wielu obszarach nie mamy się czego wstydzić jeżeli chodzi o oferowane rozwiązania).

Dlatego też na tej mapie nie znajdziecie Państwo wszystkich dostawców, tylko tych, którzy mają potencjał wdrożeniowy na terenie Polski (rynek narzędzi do hiperautomatyzacji jest ogromny, ale spora liczba firm ma charakter niszowy, lokalny).

Jednocześnie część z Państwa może zaskoczyć umiejscowienie na mapie dostawców, w kategoriach z którymi zupełnie do tej pory się nie kojarzyli (np. MuleSoft w obszarze narzędzi RPA / RDA). Jest to wynik fuzji i przejęć (np. MuleSoft kupiło w 2021 r. producenta rozwiązań do robotyzacji procesów - firmę Servicetrace; de-facto zakupu dokonał Salesforce, do którego należy MuleSoft). 

Uwaga 1: Proszę nie mylić dostawców z produktami / rozwiązaniami - tj. jedna firma może dostarczać wiele różnych produktów, a dodatkowo jeden produkt danej firmy może być szeroko stosowany (tj. może zostać zaliczany do różnych kategorii hiperautomatyzacji).
Uwaga 2: Polska flaga przy firmie oznacza, że dany podmiot ma związki z naszym krajem - ale działa na terenie Polski, albo założyciele pochodzą z Polski (uważam, że warto promować co z Polski).
Uwaga 3: Na mapie nie ma firm dostarczających rozwiązania dedykowane jednej branży (np. do automatyzacji sektora ubezpieczeń) lub do automatyzacji konkretnego typu procesu / obszaru firmy (np. HR).
Uwaga 4: To nie jest mapa firm wdrożeniowych / doradczych / integratorów - tą mapę zaczynamy właśnie tworzyć :).

Przygotowaliśmy również mapę dostawców w formie interaktywnej - po kliknięciu mapa otworzy się jako nowe okienko.

Proszę klikną tutaj, aby otworzyć w nowym oknie interaktywną mapę (proszę chwilę poczekać na załadowanie mapy). Zachęcam do chwili pracy z tym narzędziem.

Mapa

 

Mam nadzieję, że przygotowane przeze mnie zestawienie pomoże Państwu poruszać się w rozwiązaniach dostępnych na rynku, a być może zainspiruje do sięgnięcia po nowy produkt :).

Jeżeli uważacie Państwo, że jakiegoś producenta w określonej kategorii pominąłem - proszę o kontakt za pomocą poniższego formularza (proszę chwilę poczekać na załadowanie formularza). Oczywiście uzupełnię powyższą mapę o przesłane dane.

PS. Aby łatwiej było zweryfikować braki załączam poniżej listę producentów ułożoną w kolejności alfabetycznej: 4Semantics, Abbyy, Actionbot, Alfresco, Alfavox, Alphamoon, Amazon, Appian, Applica, Archee, ArchiTekt, ArchMan, AudioCodes, Automade, Automation Anywhere, Betty Blocks, Bizagai, Blue Prism, BOC, Boomi, BonitaSoft, Botwise, BuzzAutomation, Camunda, Caspio, Celonis, Chatbot, ConsData, DataRobot, Dialo, DomData, Electroneek, Emplocity, EpheSoft, Evobot, Finanteq, FlowDog, Fluxicon, Frends, G1ANT, Google, HelloBot, IBM, IFTTT, Infinite Data, Integrately, Integromat, Inteliwise, Intsig, Koda Bots, Kofax, KYP.ai, Laserfiche, Lekta, Levity, Lobe, MakeItRight, Mendix, Micro Focus, Microsoft, Minint, MonkeyLearn, MPM Processmining, MuleSoft, nAxiom, Nanonets, NICE, Nitex, Obviously.ai, OpenBots, OpenText, Oracle, OutSystems, PafNow, Pega, PerfectBot, Pirxon, ProcessMaker, Productive24, Qalcwise, QPR, QuickBase, Rossum, SAIO, Salesforce, SAP, SentiOne, ServiceNow, Software AG, Sovva, Suncode, Talend, Talkie.ai, Teachable Machine, Techmo, TGC, Tibco, Tray.io, Trimlogic, UiPath, UltimateSuite, Unito, VbaRobot, Vee, VSoft, WebCon, Wizlink, Workato, Workfusion, Zapier, Zoho, Zowie.