Premiera UiPath na amerykańskiej giełdzie (New York Stock Exchange)
UiPath - firma z rumuńskimi korzeniami, uznawana przez wielu za ikonę robotyzacji procesów biznesowych zadebiutowała dzisiaj na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych (NYSE). UiPath rozpoczął swoją działalność w 2005 roku w mieszkaniu w Rumunii z zespołem liczącym 10 osób. Obecnie firma jest obecna w blisko 30 krajach i ma siedzibę w USA. Daniel Dines - prezes i współzałożyciel UiPath - napisał w liście do inwestorów: „zakładanie firmy z małego miejsca bez rynku ma ukrytą zaletę: zmusza do myślenia globalnego od pierwszego dnia”.
W pierwszej ofercie publicznej UiPath sprzedał około 9,4 miliona akcji, podczas gdy akcjonariusze, w tym jego prezes i dotychczasowi inwestorzy Accel i Alphabet Inc., zaoferowali 14,5 miliona. Łącznie firma i inwestorzy sprzedali we wtorek prawie 24 miliony akcji po 56 dolarów każda.
Cena akcji na koniec dnia wzrosła o 23% w stosunku do ceny debiutu i wyniosła 69 dolarów, dając wycenę rynkową na poziomie około 36 miliardów dolarów, a przy uwzględnieniu opcji na akcje dla pracowników i ograniczonych jednostek akcji, ponad 38 miliardów dolarów.
Chociaż cena IPO przekroczyła przedział rynkowy (ang. marketed range), to jednak spółka uzyskała wycenę niższą niż wynikałoby to z pozyskanej przez nią lutowej rundy finansowania. Giełdowe serwisy branżowe podają, że na takie pozycjonowanie cen akcji wpłyną spadek cen akcji niektórych dostawców oprogramowania - np. cena akcji Snowflake spadła o 18% w porównaniu z wyceną na 1 lutego.
Obecnie Daniel Dines posiada wszystkie akcje klasy B, które dają 88,2% głosów w firmie.
UiPath odnotował stratę netto w wysokości 92 mln USD przy przychodach w wysokości 608 mln USD w roku podatkowym 2021 kończącym się 31 stycznia. Strata netto zmniejszyła się z 520 mln USD rok temu dzięki zyskom z różnic kursowych. Rok wcześniej miał 336 milionów dolarów przychodu.
Oferta publiczna była prowadzona przez Morgan Stanley i JPMorgan Chase & Co. Akcje UiPath są notowane na Giełdzie Nowojorskiej pod symbolem PATH.
Mój komentarz, dlaczego jest to ważne: Wejście UiPath uwiarygodniło w oczach inwestorów firmy zajmujące się hiperautomatyzacją (zakładam, że łatwiej będzie teraz uzyskać kapitał przez firmy z tego obszaru). Jednocześnie firma pozyskała dalsze środki na rozwój i walkę z Microsoftem (bo chyba Automation Anywhere i BluePrism już "uciekła").
Dodaj komentarz